Aktualitet

Në Sarandë rriten çmimet e apartamenteve, ulet kërkesa për blerje

Shkruar nga Liberale

Në Sarandë rriten çmimet e apartamenteve, ulet kërkesa

Në Sarandë, ky sezon turistik po shënon një rritje të çmimeve të apartamenteve. Në qytetin bregdetar po ndërtohen dhe po përfundojnë objekte të reja të banimit, të cilat pritet të hidhen shpejt në treg për shitje. Sipas drejtuesit të agjencisë imobiliare "Saranda Property", Eron Çumani, duke vlerësuar çmimet e prenotimeve të fundit, pronat po shiten me çmime më të larta krahasuar me vitin e kaluar.

Çumani shton se pronat e reja po dalin në treg me çmime nga 1,500 deri në 2,500 euro për metër katror, megjithëse ndodhen në distanca nga 500 deri në 1,000 metra larg detit. Çmimet e pronave të reja këtë vit janë sigurisht më të larta krahasuar me vitin e kaluar. Prenota për blerje prona të reja në zhvillim kushtojnë nga 1,500 deri në 2,500 euro për metër katror, dhe këto objekte ndodhen larg detit deri në 1,000 metra.

"Në Sarandë, nuk ka më ndarje të çmimeve bazuar në vendndodhjen e pronave. Çmimet e apartamenteve të reja dalin në nivele të njëjta, pavarësisht nga brezi i ndërtimit", shprehet ai. Çumani shton se rritja e çmimeve është ndikuar nga shtimi i kërkesës për prona nga të huajt. Sipas të dhënave të agjencive imobiliare të vitit të kaluar, çmimet minimale për shitjen e apartamenteve varionin nga 1,500 deri 2,500 euro për metër katror nga 1,200 deri 1,700 euro për metër katror që u shitën në 2022. Çmimet vjet u rritën 25% deri 47%.

Këto prona janë veçanërisht afër detit dhe kanë veranda të mëdha. Ndërkaq, sipas Eron Çumanit, shumë të huaj që më parë preferonin të blejnë shtëpi banimi në Sarandë për shkak të çmimeve të larta, tani po zgjedhin më shumë të marrin pronat me qira afatgjate për disa vjet. Çumani thekson se kjo rritje e kërkesës pritet të ndikojë në rritjen e çmimit të qirave afatgjate në Sarandë.

Për shkak të çmimeve të larta dhe të papërballueshme nga vendasit, blerësit kryesorë të pronave vijojnë të mbeten të huajt në Sarandë. Në krahasim me zonat bregdetare të Malit të Zi, si Budva apo Kotori, çmimet e pronave në Sarandë janë më të ulëta.

Drejtuesi i agjencisë imobiliare "Saranda Property" sqaron se 90% e pronave të shitura vitin e kaluar janë blerë nga të huajt, me shumicën e blerësve që vijnë nga shtetet e Bashkimit Europian si Gjermania, Zvicra, Austria, Italia, Çeki dhe Polonia.

Shumica e tyre blejnë apartamente për qëllime banimi dhe investimi. Megjithatë, rritja e çmimeve ka ulur kërkesën për blerje pronash nga të huajt, të cilët tashmë përqendrohen më tepër në marrjen e pronave me qira afatgjatë për periudha 1 apo disa vjeçare.

Rritja e kërkesës pritet të ndikojë në rritjen e çmimit të qirave afatgjata në Sarandë. Vitin e kaluar, çmimet e apartamenteve në zonën e Lungomares arritën 2,700-2,800 euro për metër katror, duke rritur 55 deri në 58% në krahasim me çmimin e vitit 2022, ndërsa vilat elitare në zonat e Palasës u shitën me çmim 1,6 milionë euro në krahasim me çmimin e tyre prej 1,2 milionë euro në 2022.

Në bregdetin e Durrësit dhe Qerretit, çmimet e pronave në vijën e parë u rritën me 15%. Agjencitë e pasurive të patundshme pohuan se rritja e çmimeve erdhi si rezultat i kërkesës së lartë të të huajve dhe rritjes së kostove të materialet e ndërtimit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH