Aktualitet

Mësoni më shumë rreth Ditës Ndërkombëtare “Pa Dietë”

Shkruar nga Liberale

Mësoni më shumë rreth Ditës Ndërkombëtare

Sot nuk duhet thënë asgjë për dietat. Kjo për shkak se është Dita Ndërkombëtare “Pa dietë”. Ajo festohet çdo 6 maj.

E mbani mend vetëm disa muaj më parë atë rezolutën që keni bërë për dietë, stërvitje apo humbje peshe? Tani ja ku është, gati verë. Si funksionoi ajo rezolutë për ju?

Bëj një pushim. Mos u trego kaq i ashpër me veten!

1992 – Mary Evans Young filloi Ditën Ndërkombëtare të Pa Dietave të jetë më 5 maj. Young është drejtoresha e grupit britanik “Diet Breakers”. Amerikanët në jugperëndim, si Kalifornia, Teksasi, Nju Meksiko dhe Arizona ishin të shqetësuar se data u përplas me Cinco De Mayo. Kështu, Young ra dakord të ndryshonte datën në 6 maj, që është edhe ditëlindja e saj.

1993 – feministet në shumë vende zgjeruan Ditën Ndërkombëtare Pa dietë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH