Sociale

Kjo është arsyeja përse meshkujt bein në gjumë pas seksit!

Shkruar nga Liberale

Kjo është arsyeja përse meshkujt bein në gjumë pas

A keni menduar ndonjëherë se shumë meshkuj bien në gjumë menjëherë pas seksit?

Atëherë mund të jeni të interesuar të dëgjoni se ka një arsye të vërtetë shkencore për këtë. Dhe e gjitha ka të bëjë me kimikatet e trurit tuaj.

Duke marrë parasysh që shumica e njerëzve bëjnë seks në shtrat, është e kuptueshme që trupi do ta lidhte këtë me gjumin.

Shumica e çifteve gjithashtu priren të bëjnë seks gjatë natës ose ndoshta në mëngjes. Gjatë këtyre kohërave, ka të ngjarë që të jeni më të lodhur natyrshëm.

“Muskujt tanë relaksohen, rrahjet tona të zemrës ulen, presioni i gjakut ulet dhe sistemi ynë nervor parasimpatik aktivizohet, kështu që kjo do të thotë se ne jemi duke u rregulluar dhe duke shkuar në sistemin tonë të ‘pushimit dhe tretjes’, ka thënë seksologu Nguyen.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH