Aktualitet

Abuzimi me tenderin e ujësjellësit/ Apeli i GJKKO lë në fuqi 3 vite burg për ish-kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Alla

Shkruar nga Liberale

Abuzimi me tenderin e ujësjellësit/ Apeli i GJKKO lë në

Gjykata Poscame e Apelit ka dënuar përfundimisht me 3 vite burg Lefter Allën, ish kryebashkiakun e Bulqizës.

Ky i fundit u gjet fatjor për vepren penale të shkelje te barazisë në tendera dhe shpërndorim të deryrës.

Në aplikim të gjykimit të shkurtuar Alla përfundimisht do të vuajë dënimin me dy vite.

Vendimi nuk ndryshoi edhe për përsonat e tjerë të përfshirë. Konkretisht për ish nënkryetarën Enkeleda Lleshi që dënimini saj u konvertu në sherbim prove. Lirim më kusht përfituan edhe 4 ish punonjës të bashkisë të cilët nga SPAK akuzohen për shkelje të barazisë në tendera pasi ishin pjesë e komisionit të vlerësimit të ofertave.

Kujtojmë se Lefter Alla dhe nëpunësit e tjerë të Bashkisë Bulqizë akuzohen se kanë abuzuar me tenderin “Ndërtimi i rrjetit të furnizimit dhe rrjetit shpërndarës Ujësjellësi dhe ndërtimi i rrjetit të KUZ , Lagja e vjetër, qyteti Bulqizë, Bashkia Bulqizë”. Tenderi kapte vlerën e 322 milionë e 439 mijë lekë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH