Aktualitet

HISTORI NJERËZORE/  Si vajza nga Tirana u martua me fermerin serb 14 vite më i madh, ndërroi emrin dhe fenë për hir të dashurisë!

Shkruar nga Liberale

HISTORI NJERËZORE/  Si vajza nga Tirana u martua me fermerin serb 14

Historia që do të sjellim më poshtë ka të bëjë me një vajzë shqiptare, e cila për hir të dashurisë ndërroi emrin dhe fenë. 

Majlinda Vatnikaj nga Tirana, dhjetë vite më parë u martua me fermerin serb, Darko Miladinoviq nga fshati Beli Breg afër Aleksinacit dhe për shkak të dashurisë ndërroi fenë dhe u bë Maja Miladinoviq, shrkuan gazeta serbe mondo.rs, percjellë Le Canton27.ch.

8 vite më parë, Maja, 33 vjeç për dashuri u pagëzua dhe u martua me Darko Miladinoviqin 47 vjeç. 

Edhe pse ka ardhur nga Tirana, ajo respekton të gjitha zakonet serbe. E reja përvetësoi tërësisht kulturën dhe traditat serbe, ka thenë ajo për mediat në Serbi. 

“E pashë që është burrë i mirë edhe pse është 14 vite më i madh se unë, gjithçka u ra dakord, u ulëm në një kafene dhe pritëm që babi të jepte miratimin dhe të shkojmë të gjithë bashkë në Serbi, të takohemi me familjen e Darkos dhe shikoni se në çfarë shtëpie jeton ai”, ka shpjeguar më herët Maja.

Kur prindërit dhe vëllai i Majës mbërritën në Beli Breg, siç pretendon Darko, ishin të kënaqur me atë që panë. Një pasuri e madhe, një shtëpi njëkatëshe, gjashtë lopë, një tufë delesh e shpendësh, disa hektarë tokë të punueshme, ishin një bazë e mirë për një të ardhme të sigurtë për vajzën e tyre, askokohe vetëm 25 vjeç. 

“Jam njeri punëtor, kur më panë shtëpinë time vjehrri më tha që mund të vish të marrësh Majën. U fejuam menjëherë dhe vitin tjetër bëmë dasmë dhe patëm një trashëgimtar. Në atë kohë, ajo dhe djali ynë u pagëzuan, u shpreh dëshira e saj për të pranuar besimin ortodoks. dhe ne ishim shumë të kënaqur me atë procedurë”, pranon Darko, duke shtuar se prindërit e Majës nuk ishin kundër dëshirës së vajzës së tyre, ndaj morën pjesë në ceremoninë solemne.

Familja Miladinoviq ka edhe fëmijë, Nikollën dhe Nikolinën dhe Maja me të dy ka pasur shtatzëni të rrezikshme, për të cilat, siç thotë ajo, mezi ka dalë e gjallë.

“Djalin e linda në muajin e tetë, kështu që ai kaloi nëntë ditë në inkubator. Pas tre vitesh edhe Nikolina na befasoi duke ardhur në botë para kohe, në muajin e shtatë, peshonte vetëm 750 gram, menduam se Nuk do t’ia dilnim që të dy kaluam një muaj në Tiršova, dhe më pas ajo u transferua në Institutin e Nënës dhe Fëmijës dhe ishte atje për t’u kuruar, nëse do të kishte lindur në Shqipëri, sistemi shëndetësor atje është shumë më keq. Mamaja ime i humbi binjakët para 30 vjetësh, sepse mjekët nuk ishin mirë”, tha Maja me zë të dridhur, duke kujtuar atë periudhë të vëshirë. 

"Edhe pse vinte nga Tirana, Maja përvetësoi kulturën dhe traditat tona serbe, ndaj përgatitja e specialiteteve serbe nuk është e vështirë për të… » thanë familja e Darkos.

“Më pëlqen të gatuaj, përgatis të gjitha pjatat që hahen zakonisht këtu. Është e çuditshme vetëm që të gjithë ushqimet sillen në tavolinë, kështu që familjarët shërbejnë vetë. Në Shqipëri, ju i servirni ushqim të gjithëve individualisht. Atje nuk është të ngrihem nga tavolina dhe të shërbej, më pëlqen të punoj, gatuaj bukë, shkoj në hambar, nuk e besoja se do t’i bëja ndonjëherë këto punë në këtë shtëpi, Por u bëra nuse serbe, e pranova me buzëqeshje”, pranoi Maja.

Ndonëse prej vitesh jeton në Serbi, disa fjalë janë ende të panjohura për Maya-n.

“Nuk di të them të gjitha dhe kur u martova për herë të parë e kisha shumë të vështirë. Me kalimin e kohës fillova të mësoj fjalët dhe të komunikoj lehtësisht me familjen dhe me lagjen. Kam një mik shqiptar që është e martuar në fshatin ngjitur me tonin dhe i pëlqen kur i themi lamtumirë në gjuhën tonë”, tha Maja.

Edhe pas kaq shumë vitesh që jeton në Bela Brega, ajo mbetet ende e mahnitur nga vajzat që dalin për festë në orën 10 të mbrëmjes dhe kthehen në shtëpi në pesë të mëngjesit.

"Me prindërit e mi nuk lejohej kështu. Nëse dal diku fare, deri në orën njëmbëdhjetë duhet të jem në shtrat. Kur mbarova shkollën fillore, shkova në një kurs për gjashtë muaj dhe shpejt e mora një punë në një fabrikë këpucësh. Në Serbi vajzat janë më të lira, në Shqipëri nuk mund ta bëja këtë”, tha Maja, e cila jetonte në Tiranë, së bashku me vëllain dhe katër motrat.

Kur vendosi të martohej me një shqiptare, Darko kishte frikë nga komentet e fqinjëve. Edhe pse shkon mirë me të gjithë, sërish ka, siç pretendon ai, nga ata që duan "t’i godasin pas shpine."

“Me të gjithë jam mirë, por sigurisht që ka nga ata që përgojojnë dhe flasin, megjithatë Maja u tregua një nuse e vërtetë serbe, të gjithë e pranuan dhe më e rëndësishmja për mua është që prindërit e mi të jenë të kënaqur. me të, ajo nuk u thërrret me emrat e tyre, por u drejtohet si nënë dhe baba, që është një kompliment i madh për të, në krahasim me vajzat e sotme.", tha Darko duke qeshur. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH