Aktualitet

Harrojeni vapën dhe plazhin këtë muaj! Ja si do të jenë temperaturat deri në maj

Shkruar nga Liberale

Harrojeni vapën dhe plazhin këtë muaj! Ja si do të jenë

Do të jetë ende ftohtë në Mesdhe.

Nëse kostumet e banjës u shfaqën sërish fundjavën e kaluar me një shije verore, në dy javët e ardhshme mund t'i themi lamtumirë plazhit, detit dhe banjove të diellit. Në fakt, një klimë marsi rikthehet me temperatura maksimale që do të përgjysmohen në krahasim me javën e kaluar.

Nëse javën e kaluar vapa anormale gjeti dikë të papërgatitur, tani i ftohti do të jetë konstant të paktën deri në ardhjen e majit.

Pse do të jetë kaq ftohtë?

Është efekti i shtresimit të 4 marsit, një rritje e mprehtë e temperaturave në zonën polare që në raste ekstreme mund të bëjë që ajri polar të arrijë deri këtu.
Ngrohja mund të shkaktojë ose një dobësim ose, nëse është më intensive me presion të fortë, një ndarje të vorbullës polare në dy ciklone, të cilat, duke u ulur, sjellin ajrin polar në gjerësinë tonë.

Ky fenomen po e kthen motin e ftohtë si në Shtetet e Bashkuara lindore ashtu edhe në Evropë. Ajo ka ndodhur tashmë mes dhjetorit dhe janarit, por tani është më intensive, sepse në krahasim me herën e mëparshme, pasojat e shtresimit të marsit po ndjehen tani.

Pritet të ketë rënie të temperaturave me gati 10 gradë në krahasim me javën e kaluar. Prandaj, mund t'i themi lamtumirë rrobave të banjës në fundjavat e gjata të ardhshme të 25 prillit dhe 1 majit.

Pas vapës anormale që karakterizoi pjesën e parë të muajit prill, duke vendosur temperatura rekord në të gjithë Evropën, një valë ajri e ftohtë do të mbërrijë në gadishullin tonë, duke sjellë gjithashtu një rritje të paqëndrueshmërisë.

Nga vapa rekord në valën e ftohtë

Anomalia termike e dy javëve të para të prillit i ka lënë vendin një valë të re të ftohtë. Pas një pjese të parë historike të muajit, me temperatura rekord si në zonat fushore dhe malore, një rënie e re e temperaturave do të godasë Evropën, duke sjellë mot të ftohtë dhe të keq për të gjitha kombet që deri pak ditë më parë prekeshin nga efektet të anticiklonit të fuqishëm, si Franca, Spanja, Austria, Zvicra, Sllovenia, Kroacia, Sllovakia, Bosnja, Italia dhe vetë Shqipëria me vendet e tjera. Sipas 3BMeteo, një qarkullim i ri i masave të ftohta do të çojë në një rënie të temperaturave. Ajri i ftohtë, i cili nuk do të jetë aq i jashtëzakonshëm sa ajri i nxehtë, pjesërisht do të arrijë në gadishullin tonë, duke sjellë edhe rritje të paqëndrueshmërisë. Reshjet do të prekin kryesisht pjesën qendrore dhe jugore, veçanërisht shpatet lindore. Ky është një fakt normal, pasi është pranverë. Nëse nuk do të kishte qindra rekorde të nxehtit, në fakt nuk do të kishte asgjë të çuditshme të shihje luhatje të larta dhe të ulëta në pranverë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH