Aktualitet

EMRAT/ Tentoi të trafikonte armë zjarri, arrestohet italiani në Portin e Durrësit, procedohet një tjetër që s'deklaroi 16 mijë euro

Shkruar nga Liberale

EMRAT/ Tentoi të trafikonte armë zjarri, arrestohet italiani në

Një shtetas italian është arrestuar nga policia e Durrësit, pas një operacioni për goditjen e trafikimit të armëve të zjarrit dhe mosdeklarimit të parave në portin e Durrësit.

Bëhet fjalë se në pranga ka rënë shtetasi Giovanni Bedini, ndërsa Ergit Haka është proceduar penalisht. Gjatë operacionit u sekuestruan 1 armë zjarri automatik, municion luftarak, 16 300 euro dhe 100 paund.

Njoftimi i policisë:

Policia Kufitare e Durrësit finalizoi operacionin e koduar “Border”, gjatë të cilit u godit një rast i tentativës për të trafikuar armë zjarri dhe një rast i modeklarimit të parave.

U sekuestruan 1 armë zjarri automatik, municion luftarak, 16 300 euro dhe 100 paund.

Për tentativën e trafikimit të armës së zjarrit, u arrestua shtetasi italian G. B., 66 vjeç, ndërsa për rastin tjetër u procedua penalisht E. H., 31 vjeç, poseduesi i parave.

Shërbimet e Policisë Kufitare të portit të Durrësit, në vijim të kontrolleve në hyrje/dalje, të bazuara në analizën e riskut, me fokus parandalimin dhe goditjen e paligjshmërive kufitare, kanë goditur një rast të tentativës për trafikim të armëve të zjarrit, në dalje të RSh-së, dhe një rast të mosdeklarimit të parave, në hyrje.

Për këto raste, veprimet hetimore dhe procedurale janë kryer nga specialistët për Hetimin e Krimeve të Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Durrës, të cilët kanë arrestuar në flagrancë shtetasin G. B., për veprën penale “Trafikimi i armëve dhe municionit”, si dhe kanë referuar materialet në Prokurori ku ka nisur procedimi në gjendje të lirë për shtetasin E. H., për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”.

Materialet procedurale i kanë kaluar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH