Aktualitet

Edhe shqiptarë të arrestuar, policia spanjolle sekuestron 16.5 ton thasë të mbushura me kokainë

Shkruar nga Liberale

Edhe shqiptarë të arrestuar, policia spanjolle sekuestron 16.5 ton

Policia spanjolle sekuestroi 920 thasë të mbushur me kokainë, me peshë 16.560 kilogramë.

Policia spanjolle sekuestroi më shumë se 16 ton kokainë të fshehur në qindra thasë dhe bëri pesë arrestime, duke shkatërruar një organizatë shumëkombëshe të trafikut të drogës që trafikonte vëllime të mëdha lëndësh narkotike midis Amerikës Latine dhe Evropës.

Grupi i përbashkët i punës i përbërë nga agjentë të policisë kombëtare, doganave dhe taksave sekuestroi 16,560 kilogramë lëndë narkotike që i përkisnin një grupi të trafikut të drogës.

Hetimi filloi vitin e kaluar kur autoritetet mësuan për ekzistencën e një organizate kriminale shumëkombëshe, në shkallë të gjerë që po përdorte Spanjën si pikë hyrëse për ngarkesat e drogës në Amerikën Latine.

Mes pesë të arrestuarve ishin shtetas shqiptarë, holandezë dhe lituanez. Autoritetet thanë se grupi e kishte shkarkuar drogën nga kontejnerët e transportit dhe më pas i kishte lënë të paprekura në një magazinë për muaj të tërë me shpresën për të pritur ndonjë përgjigje të mundshme të policisë.

Hetuesit e kapën lëndën narkotike në mesin e vitit 2023 pas zbulimit të asaj që ata e quajtën një "dërgesë e dyshimtë fishekësh" në qytetin Reus. Policia tha se trafikantët ia dolën të kondensonin kokainën deri në atë pikë sa të futej brenda peletave me përmasa milimetrash të destinuara për t'u përdorur si lëndë djegëse bojleri.

Afër fundit të vitit 2023, dikush u pa teksa hynte në ambiente në mes të natës dhe qëndroi aty për disa orë përpara se të vinin më shumë njerëz me një kamion të madh.

Pasi u konstatua se të dyshuarit po ngarkonin thasët në rimorkio, policia u hodh në veprim dhe i ndaloi ata. Nga ekzaminimi i menjëhershëm i njërit prej peletave u konstatua se ato përmbanin kokainë.

Në një bastisje të menjëhershme në magazinën e dytë u gjetën sasi të ndryshme droge sintetike të paligjshme, si dhe makineri të rënda si presa industriale, termoizolues dhe pajisje paketimi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH