Aktualitet

Durrësi pa drita , hajdutët përfitojnë nga rasti

Shkruar nga Liberale

Durrësi pa drita , hajdutët përfitojnë nga rasti

Disa lagje të Durrësit janë zhytur në errësirë, dhe për qytetarët problemi i mungesës së ndriçimit publik gjatë natës është bërë shqetësues. Kjo çështje ka ngritur shqetësime të veçanta gjatë muajit janar, veçanërisht në lagjet nr.5, 7, 15, 17 dhe 18 të qytetit.

Ndikimi i kësaj situate është i dukshëm, pasi rrugët pa ndriçim janë prejardhje e vjedhjeve të ndryshme. Në kushtet e ftohta të janarit, vetëm automjetet shërbejnë si burim ndriçimi për rrugët e errësira.

Lagja 5 ka të gjitha shtyllat e ndriçimit LED të ndërtesave jashtë funksionit, gjatë instalimit të të cilave shpresohej për një zgjidhje.

Ndriçimi publik është kthyer për qytetarët në një privilegj, pasi ata, megjithëse paguajnë taksat, nuk arrijnë të përfitojnë nga ky shërbim.

Banorët e lagjeve të prekura shprehen se mungesa e ndriçimit ka sjellë probleme të mëdha në sigurinë e banesave dhe dyqaneve të tyre, pasi hajdutët përfitojnë nga kjo situatë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH