Aktualitet

Arsyeja përse Cameron anuloi takimin me Begajn dhe "fluturoi" drejt Londrës...

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Arsyeja përse Cameron anuloi takimin me Begajn dhe "fluturoi"

David Cameron ka ndërprerë udhëtimin e tij në Shqipëri për të marrë pjesë në mbledhjen e kabinetit të qeverisë Britanike. 

Sekretari i Jashtëm, i cili ishte në Tiranë për të diskutuar politikën e imigracionit, u thirr urgjentisht në Britani që të mund të merrte pjesë në takimin e Downing Street rreth orës 16:00.

Thashethemet për zgjedhje të parakohshme po rriten në Westminster pas shpalljes së një gare të mundshme në verë.

Një mbledhje e kabinetit ka konservatorë të lartë që pastrojnë hapësirën në ditarët e tyre, me disa që sugjerojnë se një riorganizim mund të jetë në afërsi, me pozicionin e Jeremy Hunt si kancelar në rrezik.

Sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps gjithashtu ka vonuar fluturimin e tij për të marrë pjesë në një takim të NATO-s në Lituani për të marrë pjesë. Kancelari Jeremy Hunt është tërhequr nga emisioni Peston i ITV sonte dhe nuk do të shfaqet më.

Vjen pasi Rishi Sunak përjashtoi një zgjedhje të parakohshme kur u pyet nga udhëheqësi i SNP Westminster gjatë PMQ-ve të sotme. Kryeministri tha: “Do të ketë zgjedhje të përgjithshme në gjysmën e dytë të këtij viti”.

Përkthyer nga GBN

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH