Aktualitet

“Shpresoj që Allahu të më falë”, familja dhe fqinjët të tronditur nga vrasja e shqiptares në Itali: Nuk dilte kurrë vetëm nga shtëpia

Shkruar nga Liberale
“Shpresoj që Allahu të më falë”, familja dhe

“Shpresoj që Allahu të më falë”. Kanë qenë këto fjalët e para para policisë të Selami Bodit, dyzet e një vjeçarit që mbyti gruan e tij Etleva Bodi.

Pas gati dy ditësh në koma të thellë, 31-vjeçarja ndërroi jetë në reanimacionin e spitalit San Paolo në Savona. Ajo la jetimë katër fëmijë të moshës 5 deri në 13 vjeç. Një tragjedi e madhe dhe shumë jetë të shkatërruara.

Ditën e djeshme Selami Bodi duhej të merrej në pyetje në burgun e Marasit, ku po mbahet për akuzën e vrasjes së rëndë. Megjithatë, nuk ishte e mundur: gjyqtarja Laura De Dominicis duhej të shtynte; burri është në fakt në izolim mjekësor për shkak të dyshimit për tuberkuloz.

Media italiane ilsecoloxix, shkruan se burri vrasës përshkruhet nga fqinjët si një figurë shumë e ashpër, afër formave të fondamentalizmit. Një vizitor i rregullt në xhaminë e Savonës, ai ishte i lidhur nga urdhërimet më të rrepta. Gruaja vishte gjithmonë fustane të gjatë dhe në shumë raste mbulonte edhe kokën dhe shpatullat me vello. Një shtëpiake, ajo dilte pothuajse ekskluzivisht me të dhe me katër fëmijët e saj, për të cilët kujdesej çdo ditë. Edhe përdorimi i celularit pas një kohe të caktuar do të ishte i ndaluar.

Mbrëmjen në të cilën ndodhi krimi, Selami Bodi dhe gruaja e tij ishin grindur: më pas gruaja u mbyll në dhomën e saj për të bërë një telefonatë. Burri, duke dëgjuar zërin, hapi derën dhe i vuri duart në grykë derisa e mbyti.

Kur e pa në tokë, i frikësuar, thirri për ndihmë. Tetëdhjetë minuta të gjata u shpenzuan për ta ringjallur: Etleva filloi të merrte përsëri frymë, por dëmi i pësuar ishte shumë i madh. Pas gati dy ditësh në koma ajo vdiq.

"I lashë fëmijët tanë jetimë në rrugë," i tha Selami kushëririt të gruas së tij, Robert Spata, i cili mbërriti në vend menjëherë pas kësaj. Dhe është kushëriri që tani për tani është kujdesur për të miturit.

“Më i madhi - thotë Spata i shkatërruar nga dhimbja - më kërkoi ta çoja në spital për t'i thënë lamtumirë nënës së tij para se të vdiste. Nuk do t'i harroj kurrë lotët në fytyrën e tij. Ai nuk tha asnjë fjalë. Unë dhe familja ime do të bëjmë gjithçka që mundemi që fëmijët të kenë një të ardhme sa më normale”.

Të gjithë familjarët janë në shok

“Ende nuk mund ta besojmë se çfarë ka ndodhur", shton Spata, "nuk kemi dijeni për ndonjë debat mes të dyve.

Ata kanë qenë gjithmonë bashkë, nuk mund ta imagjinonim një epilog të tillë”.

Vëllai i gruas, Erjon Kanolja, dje ka nisur një mbledhje fondesh për të mbështetur fëmijët e saj dhe për të sjellë trupin e Etlevës në Shqipëri, ku jetojnë prindërit dhe katër vëllezërit e tjerë. “Ky burrë i mori jetën motrës sime të pafajshme Etleva, viktimë e burrit të saj dhe episodeve të tij të sëmura të xhelozisë– shkruante burri – Atë mbrëmje më thirri nipi im, vetëm 13 vjeç: “Daja, hajde shpejt”, ishte thirrja e tij."

Etleva kohët e fundit i ishte nënshtruar një operacioni për apendiksit: ajo ishte ende e dobësuar nga operacioni. Fqinjët e përshkruajnë si një vajzë të turpshme, të rezervuar, gjithmonë të sjellshme. “Ajo u kujdes për trëndafilat e saj në prag të dritares. Unë e komplimentova se si kishin lulëzuar”, thotë një fqinj i tronditur.

E gjithë lagjja Villapiana është në tronditje, një zonë qendrore dhe shumë e populluar e qytetit, ku prezenca e të huajve po rritet prej vitesh. Selami Bodi kishte qenë në Itali për 25 vjet: ai ishte integruar mirë, por rrënjët e tij e mbanin të ankoruar në besimin islam.

Në lokalet, afër shtëpisë, kujtojnë gruan, e cila ecte disa hapa pas: përballë fëmijëve dhe burrit, me mjekër të gjatë. Edhe në xhaminë Savona dhimbja është e dukshme. "Selami Bodi - thotë Zahoor Ahmad Zargar, përfaqësues i xhamisë - ishte ndër më këmbëngulësit. Ai gjithmonë merrte pjesë në falje. Unë kurrë nuk e kam parë gruan e tij: ndonjëherë ai sillte djemtë e saj me vete. Ai ishte shumë i rezervuar, por shpesh ndalonte për të folur me të afërmit e tij. Ai punonte në sektorin e ndërtimit me të afërmit e tij: ata janë një familje shumë e madhe. Jemi të gjithë pa fjalë”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH