Globi

Kinë/ Shpërthim gazi në restorant, të paktën 31 të vdekur

Shkruar nga Liberale
Kinë/ Shpërthim gazi në restorant, të paktën 31 të

Të paktën 31 persona gjetën vdekjen dhe 7 të tjerë mbetën të plagosur pas një shpërthimi gazi në një restorant Barbecue në Kinë.

Shpërthimi u shkaktua nga një rrjedhje e një rezervuari të gazit të lëngshëm brenda restorantit.

Autoritetet lokale të zjarrfikësve dërguan 20 automjete dhe më shumë se 100 personel në vendngjarje, me operacionet e kërkim-shpëtimit që zgjatën deri në orët e para të mëngjesit të së enjtes (22 qershor), sipas CNN.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping e quajti shpërthimin një ngjarje të trishtë ndërsa ka kërkuar nga autoritetet në vendngjarje të jenë në gadishmëri për të trajtuar të lënduarit, për të forcuar mbikëqyrjen e sigurisë dhe për të mbrojtur sigurinë e banorëve.

Policia ka arrestuar nëntë persona duke përfshirë menaxherin e restorantit, punonjësit dhe aksionerët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH