Aktualitet

Shpallja “non grata” e Berishës, Balla: Drejtësia të bëjë detyrën

Shkruar nga Liberale
Shpallja “non grata” e Berishës, Balla: Drejtësia të

Kryetari i Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla, foli këtë të enjte nga foltorja e Kuvendit për vendimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, për shpalljen “non grata” të ish-Kryeministrit Sali Berisha.

Balla tha se ai vendim nuk duhet komentuar. Sipas kreut të socialistëve në parlament, drejtësia duhet që të bëjë detyrën e vet.

“Secili ta lexojë ashtu siç është vendimi. Mendoj që ne duhet të kuptojmë që SHBA kanë zgjedhur këto lloj instrumentesh për t’i dhënë mesazhe vendeve përkatëse, demokracive përkatëse. Nuk ka ndodhur vetëm në Shqipëri. Mbaj mend para pak kohësh që kryetari i parlamentit në Rumani u përcaktua nga sekretari paraardhës i shtetit për të qenë edhe ai pjesë e kësaj liste të zezë të SHBA-ve dhe që ne duhet që ta respektojmë si të tillë. Natyrshëm që drejtësia duhet të bëjë detyrën e vet. Në fund të fundit janë çështje që i takojnë drejtësisë dhe drejtësia nga ato që janë bërë publike, unë jam një nga ato persona që kam dërguar një kallëzim në prokurori për korrupsion ndaj Sali Berishës dhe shpresoj që drejtësia të bëjë detyrën e vet pa asnjë lloj ndërhyrje politike në paanshmëri të plotë. Ajo që duhet të besojmë të gjithë është që para drejtësisë duhet të jemi të gjithë të barabartë. Ky kuvend dhe kjo legjislaturë ka një meritë të veçantë se kur është diskutuar dhe kur kemi pasur ligje apo vendime që kanë të bëjnë me çuarjen përpara Reformës në Drejtësi unë ju jam shumë mirënjohës për gjithë mbështetjen që i keni dhënë”.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH