Aktualitet

Shorti për KED, zgjidhen anëtarët e rinj, ja kush do ta drejtojë këtë institucion

Shkruar nga Liberale
Shorti për KED, zgjidhen anëtarët e rinj, ja kush do ta

Është zhvilluar ditën e sotme shorti për zgjedhjet e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtës në Institucionin e Presidentit të Republikës.

Marsida Xhaferllari dhe Elsa Toska zgjidhen përfaqësuesit e Gjykatës Kushtetuese në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi.

Altin Binaj zgjidhet zëvendës i Kushtetueses në KED.

Ndërsa Sokol Binaj është zgjidhur anëtar i përhershëm i KED-së. Sipas ligjit Binaj do të jetë edhe kryetari i ri i KED. Sandër Simoni është zgjedhur anëtar zëvendësues nga Gjykata e Lartë.

Nga kandidaturat nga Prokuroria e Përgjithshme:

-Anila Leka zgjidhet anëtare e KED

-Thoma Jano zgjidhet anëtar zëvendësues në KED

Kandidatët nga Gjykata e Apelit

23 ishin kandidatët e gjykatave të Apelit në vend për të qenë anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vitin 2022, nga të cilët u zgjodhën 2.

Edlira Petri- zgjidhet anëtare e përhershme në KED

Enton Dhimitri- zgjidhet anëtar i përhershëm i KED

Rivan Hado-anëtar zëvendësues i KED

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH