Showbiz

Shorti më absurd në botë, MrBeast do ta festojë ditëlindjen duke dhuruar 50 mijë dollarë për 5 ndjekësit e tij

Shkruar nga Liberale
Shorti më absurd në botë, MrBeast do ta festojë

Një nga hobet e MrBeast është shpërndarja e parave dhe siç shprehet Shekspiri, nëse paratë rrjedhin shpejt, të gjitha dyert hapen. Nuk është rastësi që ai është youtuberi më i famshëm në botë. Më 7 maj, ai postoi një foto në Instagram ku shihet mes parave dhe më poshtë shkruan: “Është ditëlindja ime, ndaj 5 ndjekësve u jap 50 mijë dollarë! (10,000 dollarë secilit). E tëra çfarë ju duhet të bëni është ta ndani këtë në historinë tuaj dhe të etiketoni dikë në komente! Gjithashtu, nëse nuk më ndiqni, nuk mund t'ju dërgoj para nëse fitoni. Fituesit do të zgjidhen brenda 72 orëve, tregoni provat!" Postimi tashmë ka mbledhur mbi 16,000 pëlqime.

Për këdo që ndjek MrBeast kjo nuk është asgjë e re. YouTuber-i u jep makina kameriereve në vend të bakshishit, organizon takime qorre nëpër kanalet e Venecias, shkon vërdallë duke shpërndarë valixhe metalike plot me para, rikthen shikimin te të verbrit dhe dëgjimin te të shurdhët (gjithçka e vërtetë, ai financoi ndërhyrje dhe aparate dëgjimi). Nga njëra anë janë fansat entuziastë, të cilët lavdërojnë MrBeast që e përdor argëtimin si marifet për të dalë vullnetar dhe nga ana tjetër janë ata që e akuzojnë pikërisht për të kundërtën: shfrytëzimin e veprave të mira për të fituar më shumë para.

Talenti i MrBeast

Jimmy Donaldson, i njohur si MrBeast, ka vite që krijon përmbajtje në YouTube. Ai është 25 vjeç, ka 151 milionë abonentë në kanalin e tij dhe ndan video të përkthyera në 11 gjuhë. Në vitin 2022 ai arriti sukses ndërkombëtar duke rikrijuar një "Lojë me kallamar" kontrovers, frymëzuar nga seritë e Netflix. Sipas Celebrity Net Worth, pasuria e tij neto është 100 milionë dollarë. Jo vetëm videot, një pjesë e pasurisë së tij i takon restorantit virtual MrBeast Burger, me mbi 300 pika në Shtetet e Bashkuara.

MrBeast e ka ndërtuar karrierën e tij duke postuar video që shkojnë deri në absurd. Përveç videove të pakuptimta apo sfidave të pamundshme, ai është i famshëm për surprizimin e fansave të tij me dhurata të shtrenjta, dhe gjithashtu kohët e fundit është përpjekur të transferojë shuma parash në aktivitete vullnetare.

Në mars, për shembull, ajo njoftoi se do të ndihmonte mijëra fëmijë në Afrikën e Jugut duke blerë këpucët e tyre për t'u mundësuar atyre të merrnin një arsim adekuat. Megjithatë, në janar, ai financoi operacione për të rikthyer shikimin tek të pastrehët në Jacksonville, që vuanin nga katarakti. Donaldson bleu aparate dëgjimi për 1000 persona të shurdhër javën e kaluar. Ka nga ata që vlerësojnë zgjedhjen e zotit Beast për të përdorur argëtimin për të financuar vepra vullnetare dhe nga ata që shohin "diçka demonike" në vendimet e YouTuber-it. Ai iu përgjigj kritikave kështu: "Të pasurit duhet të ndihmojnë të tjerët me paratë e tyre. Unë – Ok, do t'i përdor paratë e mia për të ndihmuar njerëzit dhe premtoj t'i jap të gjitha paratë e mia para se të vdes. Çdo qindarkë."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH