Globi

Shoigu: Moska po intensifikon sulmet ndaj Ukrainës

Shkruar nga Liberale

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Shoigu thotë se Moska ka intensifikuar sulmet ndaj infrastrukturës ushtarake të Ukrainës si hakmarrje ndaj sulmeve në territorin e kontrolluar nga Rusia.

“Në sfondin e dështimit të të ashtuquajturës ‘kundërofensivë’, Kievi … është fokusuar në kryerjen e sulmeve terroriste në infrastrukturën civile,” tha Shoigu.

“Intensiteti i sulmeve tona kundër objekteve ushtarake ukrainase … është rritur ndjeshëm,” shtoi ai.

Të dielën, Rusia tha se rrëzoi dronët ukrainas që synonin Moskën dhe Krimenë.

Zelenskyy tha për sulmin e së dielës: “Lufta po kthehet në territorin e Rusisë. … Ky është një proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH