Globi

Shkulje flokësh dhe përplasje në tokë, 15-vjeçarja dhunohet në mes të rrugës, shokët e klasës e filmojnë

Shkruar nga Liberale
Shkulje flokësh dhe përplasje në tokë, 15-vjeçarja

Një sulm tronditës ndodhi në stacionin e autobusit në Fermo, Marche, kur një vajzë pesëmbëdhjetëvjeçare u kap nga flokët dhe u rrah brutalisht nga një shoqe shkolle. E gjithë ngjarja është kapur nga celularët e të pranishmëve dhe nëna e viktimës ka denoncuar në polici.

Sulmi me sa duket ka ndodhur pasditen e së martës së 3 tetorit, kur nëna, teksa po fliste në telefon me të bijën, ka dëgjuar britmat e saj dhimbjeje dhe ankthi. Pamjet e regjistruara tregojnë qartë një shoqe klase të vajzës së re duke i kapur flokët, më pas duke e goditur vazhdimisht dhe duke e përplasur me dhunë në tokë.

Më pas, sulmuesja mbajti një tufë flokësh si të ishte një trofe, duke thirrur se donte t'i "shiste flokët" para studentëve të tjerë. Ndërsa disa shokë të klasës bërtisnin për të ndaluar, të tjerë madje dukej se po kënaqeshin. Një nga këto video ka mbërritur më pas në celularin e viktimës së re.

Pasi u kthye në shtëpi, nëna e çoi menjëherë vajzën e saj në urgjencë, ku mjekët e diagnostikuan me një prognozë shtatë-ditore për shkak të traumës dhe mavijosjes. Më parë, nëna ishte thirrur në shkollë nga drejtori për shkak të një shënimi të marrë nga vajza e saj, në lidhje me përpjekjen e saj për t'u rebeluar kundër ngacmimit të një shoku të klasës. Pas sulmit, e reja nuk guxoi më të kthehej në shkollë.

Tashmë policia po heton ngjarjen e bullizmit, ndërsa policia po kryen hetime për bullizmin kibernetik, pasi në internet janë publikuar disa video të sulmit.

Lajmi nxjerr në pah edhe një herë një problem gjithnjë e më të përhapur në Itali, ku ka gjithnjë e më shumë raste të bullizmit kibernetik tek të rinjtë./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH