Aktualitet

Shkoi i armatosur me thikë në shtëpinë e ish-bashkëshortes, karabinerët qëllojnë për vdekje 55-vjeçarin shqiptar

Shkruar nga Liberale
Shkoi i armatosur me thikë në shtëpinë e

Quhej Haxhi Collaku, ishte shtetas shqiptar dhe ishte 55 vjeç. U qëllua për vdekje një ditë më parë nga një karabinier, pasi u shfaq i armatosur në shtëpinë e ish-bashkëshortes dhe përplasi një nga oficerët që ndërhyri. Sipas hetimeve, burri nuk do të ishte dorëzuar kurrë për ndarjen nga gruaja, e cila ndodhi në vitin 2009: në katërmbëdhjetë vjet ai do të ishte denoncuar për ndjekje të paktën tre herë.

Ngjarjet ndodhën në një lagje rezidenciale të Padovës, një nga më të qetat në qytetin Euganean. 55-vjeçari me të kaluarën si mësues matematike në Shqipëri u ndal me furgonin e tij poshtë shtëpisë së ish-bashkëshortes, po ashtu shqiptare, i armatosur me thikë. Ai madje mund ta kishte lënduar nëse ajo nuk do të kishte qenë mjaft e shpejtë për të thirrur policinë.

Oficerët e Armatës mbërritën për t'i kujtuar atij ndalimin e afrimit me ish-gruan e tij. Collaku në atë moment është kthyer në makinë. Më pas ai shtypi gazin për t'u hedhur drejt patrullës: një karabiniere 37-vjeçare u përplas me makinën e shërbimit nga furgoni i drejtuar nga 55-vjeçari. Në atë moment ai e kërcënoi me thikë duke e sulmuar.

Në atë moment kolegu ka qëlluar katër të shtënat që e kanë goditur në këmbë dhe në bark. Më pas mbërritën ambulancat. Shqiptari ndërroi jetë pak pas orës 17:00 në spital. Oficerja ndodhet ende në spital për lëndime.

Ata që e njohin gruan dhe vajzën e saj i cilësojnë si dy njerëz “miqësor dhe të sjellshëm”. Vështirë se kujt i kujtohet Haxhi Collaku, i cili do të kishte jetuar në atë shtëpi vetëm për një kohë të shkurtër, praktikisht njëzet vjet më parë. "Më duket se burri ishte inxhinier, por pothuajse nuk u pa. Vetëm një herë burri im e vuri re të ulur në makinë aty pranë, vetëm", ​​tha një grua për "Corriere della Sera".

Por shumë u tronditën nga ajo që ai bëri, pavarësisht se kishte një precedent, askush nuk mund ta imagjinonte se do të shkonte kaq larg.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH