Aktualitet

Shkencëtari suedez Svante Paabo fiton Çmimin Nobel në Mjekësi

Shkruar nga Liberale
Shkencëtari suedez Svante Paabo fiton Çmimin Nobel në
Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave njoftoi se Çmimi Nobel në Mjekësi i jepet këtë vit gjenetisti suedez Svante Paabo. Shkencëtari suedez u shpërblye "për zbulimet e tij rreth gjenomit të homininëve të zhdukur dhe evolucionit njerëzor". Çmimi, i konsideruar si një nga më prestigjiozët në botën shkencore, ndahet nga Komiteti Nobel i Institutit Karolinska në Suedi dhe shoqërohet me 10 milionë korona suedeze. Komiteti i Nobelit tha të hënën se Pääbo, një gjenetist suedez, "përfundoi diçka në dukje të pamundur" kur renditi gjenomin e parë të neandertalit dhe zbuloi se Homo sapiens ndërthuren me Neandertalët. Provat për zbulimin e tij u shfaqën për herë të parë në vitin 2010, pasi Pääbo filloi metodat për të nxjerrë, renditur dhe analizuar ADN-në e lashtë nga kockat e Neandertalit. Falë punës së tij, shkencëtarët mund të krahasojnë gjenomet e Neandertalit me të dhënat gjenetike të njerëzve të gjallë sot. “Kërkimi themelor i Pääbo-s solli një disiplinë krejtësisht të re shkencore; paleogjenomika”, tha komiteti. "Duke zbuluar dallimet gjenetike që i dallojnë të gjithë njerëzit e gjallë nga homininët e zhdukur, zbulimet e tij sigurojnë bazën për të eksploruar atë që na bën njerëz të veçantë." Kur zbuloi për herë të parë gjetjet e tij në vitin 2010, Pääbo tha se "pasja e një versioni të parë të gjenomit të Neandertalit përmbush një ëndërr të kahershme". Pääbo ka punuar si drejtor i Institutit Max Planck për Antropologjinë Evolucionare në Leipzig, Gjermani që nga viti 1997, dhe është një studiues nderi në Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës. "Kontributi i tij kryesor është të qenit një pionier në rikuperimin e ADN-së së lashtë dhe kjo ka qenë jashtëzakonisht e rëndësishme në studimin e evolucionit njerëzor", tha Chris Stringer, udhëheqës i kërkimit në evolucionin njerëzor në atë muze. Përveç gjenomit të Neandertalit, ai gjithashtu "zbuloi Denisovanët - një lloj krejtësisht i ri i njeriut”, tha Stringer. ADN-ja e Denisovës vazhdon te disa njerëz sot, sepse, sapo paraardhësit tanë Homo sapiens takuan Denisovanët, ata bënë seks me ta dhe lindën diçka që gjenetistët e quajnë përzierje. “Unë mendoj se gjenomi i Neandertalit ishte kontributi i tij më i madh. Ai zbuloi se Neandertalët ndërthurën me ne. Kjo u diskutua për shumë vite, duke përfshirë edhe mua. Por ai tregoi se shumica prej nesh kanë ADN të lashtë (nga Neandertalët dhe ose Denisovanët). ADN-ja mund të jetë gjithashtu e rëndësishme nga pikëpamja mjekësore,” shtoi Stringer./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH