Showbiz

Shkenca thotë se këto pesë gjëra do t’ju bëjnë më të lumtur!

Shkruar nga Liberale
Shkenca thotë se këto pesë gjëra do t’ju

Njerëzit shpesh mendojnë se gjëra të tilla si paraja ose luksi çojnë në lumturi, por hulumtimet tregojnë se disa praktika të jetesës së shëndetshme mund të jenë në fakt çelësi. Përvoja të thjeshta si kalimi i kohës me miqtë dhe familjen ose praktikimi i mirënjohjes mund të nxisin një këndvështrim më të shëndetshëm për jetën. Po kërkoni mënyra për të zhvendosur mendimin negativ? Dëshironi të rrisni pozitivitetin në jetën tuaj? Gati për ta përdorur mirë atë ditar mirënjohjeje? Këtu janë pesë mënyra për të rritur lumturinë tuaj në baza ditore.

Praktikoni mirënjohjen e përditshme

Është treguar se shprehja e mirënjohjes bën më shumë sesa përmirëson disponimin tuaj. Njerëzit që shkruajnë disa gjëra pozitive për ditën e tyre janë më të shëndetshëm, më energjikë, më pak të stresuar dhe të shqetësuar dhe flenë më mirë. Çelësi është ta bëni këtë një zakon të rregullt dhe ta bëni atë me qëllim. Mendoni për krijimin e një rituali të vogël mirënjohjeje. Për shembull, çdo mëngjes kur pini kafen tuaj, mund të mendoni për tre gjëra që i vlerësoni një ditë më parë.

Rrethojeni veten me njerëz pozitiv

Lumturia është ngjitëse. Dr. Nicholas Christakis dhe James Fowler, studiues në Harvard dhe në Universitetin e San Diegos, zbuluan se çdo mik shtesë i lumtur rrit probabilitetin e një personi për të qenë të lumtur me rreth nëntë përqind. Nëse ndiheni të mërzitur, kontaktoni një mik ose koleg që përgjithësisht ka një qëndrim më pozitiv. Truri ynë ka neurone pasqyre që do të imitojnë fjalë për fjalë atë që personi tjetër po shpreh. Pra, kur keni nevojë për pak infuzion pozitiv, lidheni me ata që e ndajnë atë.

Bëni akte të rregullta mirësie

Hulumtimet kanë treguar se shpenzimi i parave për të tjerët na bën më të lumtur sesa shpenzimi i parave për veten dhe bërja e veprimeve të vogla mirësie rrit kënaqësinë nga jeta. Mbajeni derën për personin pas jush, thoni faleminderit dhe nënkuptojeni kur merrni pijen tuaj nga kafeneja, merrni ushqimin e preferuar të kolegut tuaj dhe lëreni në tavolinën e tyre për të. Edhe gjesti më i vogël i bukur mund t’i bëjë ditën dikujt.

Kaloni më shumë kohë me familjen dhe miqtë

Të kesh miq mund të të shpëtojë jetën. Ndërveprimi i ulët shoqëror mund të jetë po aq i keq për ju sa pirja e 15 cigareve në ditë dhe është dy herë më i keq për shëndetin tuaj sesa obeziteti. Edhe nëse jeni të zënë, mund të gjeni mënyra për t’u lidhur me njerëzit që ju interesojnë. Përdoreni pushimin tuaj të drekës si një mundësi për të telefonuar një mik ose, nëse është e mundur, të bëni një shëtitje së bashku. Nëse je i zënë gjatë javës, si thua ta ftosh mikun tënd për të bërë disa punë së bashku në fundjavë?

Shpenzoni para për eksperienca ne vend te gjendjeve

Hulumtimet tregojnë se njerëzit raportojnë se ndihen më të lumtur kur shpenzojnë paratë e tyre për përvoja dhe jo për objekte. Ne i mbajmë mend përvojat për një periudhë më të gjatë kohore dhe truri ynë mund t’i rijetojë ato, duke bërë që emocionet tona pozitive të zgjasin më gjatë. Pra, në vend të atyre palëve të reja xhinse, mendoni të provoni një klasë të re joga ose të ftoni një mik në kinema me ju.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH