Showbiz

SHIFRA E DITËS: 15 kullat më të larta në botë për vitin 2023, dominon Kina, asnjë në Europë!

Shkruar nga Liberale

E ndërsa në kryeqytetin shqiptar vazhdon debati për kullat e larta që po ngrihen me shpejtësi dhe po shkojnë deri në 60 kate, në botë jo të gjitha vendet shquhen për ndërtesat e larta.

Shumica e strukturave më të larta në planet konsiderohen si mrekulli arkitekturore. Për shkak të rritjes së popullsisë, kërkesës për banesa dhe zgjerimi i tregut, rrokaqiejt janë ndërtuar për të maksimizuar hapësirën. Ata janë atraksione tërheqëse turistike, sepse platformat e vëzhgimit janë të vendosura në majat e këtyre super-ndërtesave.  Kullat janë ndërtuar për shumë qëllime, që do të thotë se ato mund të përdoren si zyra ashtu edhe si rezidenca. Brenda tyre mund të përfshihen hotele luksoze, atriume, qendra tregtare dhe pajisje të tjera.

Për më tepër, ato në vende me popullsi të dendur veprojnë si pikë referimi. Prandaj edhe ndër kullat më të larta në botë, dikur ishte SHBA ndërsa sot gati gjysma e tyre (9) ndodhet në Kinë, shumica të ndërtuara gjatë viteve të fundit. Asnjë nga 15 kullat më të larta për vitin 2023 nuk ndodhet në Europë.

                                Renditja e 15 ndërtesave më të larta në botë në vitin 2023:

 1. Burj Khalifa, Emiratet e Bashkuara Arabe

Lartësia standarde: 828 metra

Numri i kateve: 163

Viti i ndërtimit: 2010

Përdorimi: Rezidenca, Hotel, Zyra

Vendndodhja: Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Burj Dubai ishte emri që mbante në fillim Burj Khalifa, sot ndërtesa më e lartë në botë. Ndërtimi i kësaj ndërtese filloi më 6 janar 2004 dhe përfundoi më 1 tetor 2009. Burj Khalifa u hap zyrtarisht më 4 janar 2010. Ndërtesa e lartë në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, kushtoi 1.5 miliardë dollarë, ka 163 kate, 9 prej të cilave janë për mirëmbajtje. Skidmore, Oëings dhe Merrill në Çikago projektuan kullën, me Adrian Smith arkitekt kryesor dhe Bill Baker inxhinier që udhëhoqi punën. Samsung C&T i Koresë së Jugut ishte kontraktori kryesor në Burj Khalifa.

 1. Merdeka 118, Malajzi

Lartësia standarde: 678.9 metra

Numri i kateve: 118

Viti i ndërtimit: 2021

Përdorimi: Hotel, Zyrë, Rezidenca, Observim, Qendër Tregtare

Vendndodhja: Kuala Lumpur, Malajzi

Merdeka 118 është një rrokaqiell ende në ndërtim në Kuala Lumpur, Malajzi. Rrokaqielli ishte planifikuar më parë të ndërtohej në një lartësi prej 656 metrash, për t'u bërë ndërtesa më e lartë në Azinë Juglindore dhe ndërtesa e dytë më e lartë në botë, por lartësia doli të ishte edhe më e lartë se kaq. Ka një majë të gjatë të montuar në çati, ajo kontribuon në një lartësi të konsiderueshme në ndërtesë. Pa majën, ndërtesa do të ishte 521 m e lartë.

 1. Shanghai Tower, Kinë

Lartësia standarde: 632 metra

Numri i kateve: 128

Përdorimi: Zyrë, Observim, Hotel, Shitje me pakicë, Muze

Viti i ndërtimit: 2015

Vendndodhja: Shanghai, Kinë

Shanghai Toëer është ndërtesa e tretë më e lartë në botë, e ngritur në Shangai, Kinë. Është gjithashtu ndërtesa më e lartë në vendin aziatik, me një lartësi totale prej 632 metrash, 128 kate dhe 97 ashensorë. Ndërtimi i saj filloi në vitin 2008 dhe përfundoi në vitin 2014. Kostoja e ndërtimit të kullës ishte 2.4 miliardë dollarë. Në prill 2020, u nxor një dekret i ri për të ndaluar rrokaqiejt në Kinë që të ndërtohen mbi 500 metra.

 1. Abraj Al Bait, Arabi Saudite

Lartësia standarde: 601 metra

Numri i kateve: 120

Viti i ndërtimit: 2012

Vendndodhja: Mekë, Arabia Saudie

Përdorimi: Hotel, Rezidenca, Shitje me pakicë, Përdorim fetar, Koha e Tregimit

Ky kompleks ndërtesash ndodhet në afërsi të Xhamisë së Madhe në Mekë, vendi më i shenjtë në Islam. Abraj Al Bait përbëhet nga disa ndërtesa shumëkatëshe të madhësive të ndryshme, më e larta prej tyre është 601 metra e lartë dhe quhet Kulla Mbretërore e Sahatit Makkah. Ajo është një nga tre ndërtesat e vetme në botë që kategorizohen si rrokaqiejt “megatall”. Secila nga 4 anët e kullës së sahatit ka një orë të madhe, orët të cilat janë aktualisht më të mëdhatë në botë. Një muze zë katet më të sipërme të kullës së sahatit, që përmban një kuvertë vëzhgimi në natyrë, e cila ndodhet poshtë orës. Kulla më e lartë e kompleksit strehon gjithashtu një hotel me pesë yje, drejtuar nga “Fairmont Hotels & Resorts”, i cili ndihmon në akomodimin e miliona pelegrinëve që vizitojnë Mekën çdo vit për të kryer Haxhin. Kompleksi është vendosur nga hyrja kryesore (Porta e Mbretit Abdul-Aziz) në xhaminë Masjid al-Haram, e cila strehon Qaben, përtej sheshit në jug.

 1. Ping An International Finance Center, Kinë

Lartësia standarde: 589 metra

Numri i kateve: 115

Viti i ndërtimit: 2019

Përdorimi: Zyra, Shitje me pakicë

Vendndodhja: Shenzhen, Kinë

Qendra Financiare Ping An ishte projektuar për t'u ndërtuar në lartësinë 660 metra me një majë në katin e fundit, e planifikuar të bëhej ndërtesa më e lartë në Kinë, megjithatë papritur doli një problem, duke ndryshuar projektin që lartësia të ishte nën 600 metra. E njëjta gjë kishte ndodhur më parë në Canton Tower në Guangzhou, e cila ka një lartësi të ngjashme, ndryshimi është se kulla e Canton Tower ishte shkurtuar pas përfundimit. Ndërtimi i kësaj ndërtese përfundoi në vitin 2017.

 1. “Golden Finance 117”, Kinë

Lartësia standarde: 597 metra

Numri i kateve: 117

Viti i përfundimit: 2016

Përdorimi: Zyra, Hoteli, Rezidenca, Observim, Shitje me pakicë

Vendndodhja: Tianjin, Kinë

 “Golden Finance 117” përfundoi plotësisht në maj 2019 pas instalimit të një strukture në formë diamanti në krye të ndërtesës. Megjithëse kulla është ndërtesa e 6-të më e lartë në botë, ajo në fakt ka një bërthamë betoni më të lartë se e çdo ndërtese tjetër në botë, prandaj edhe është ndërtesa më e lartë në botë me çati të sheshtë. Forma e hijshme dhe e hollë e kullës e bën atë të duket e madhe në horizontin e qytetit. Është e vështirë të besohet se një kullë kaq e lartë nuk është më e larta në botë, por qyteti i Seulit duhet të jetë i kënaqur me strukturën e tij shumëfunksionale.

 1. Lotte World Tower, Koreja e Jugut

Lartësia standarde: 555 metra

Numri i kateve: 123

Viti i ndërtimit: 2016   Vendndodhja: Seul

Përdorimi: Zyrë, Hotel, Vendbanim, Shitje me pakicë

Vendndodhja: Seul, Koreja e Jugut

“Lotte World Tower” është ndërtesa më e lartë në Korenë e Jugut. Kulla u hap për publikun në 3 Prill 2017. Ajo ka gjithsej 123 kate mbi tokë, një observator me shumë kate zë 7 katet më të larta të kullës. Në të kundërt, në shumicën e rasteve kuvertat e vëzhgimit në rrokaqiejt zënë vetëm një ose dy kate.

 1. One World Trade Center, SHBA

Lartësia standarde: 541 metra

Numri i kateve: 104

Viti i ndërtimit: 2014

Përdorimi: Zyra, Vëzhgimi, Komunikimi

Vendndodhja: New York City, SHBA

Qendra Botërore e Tregtisë është ndërtesa më e lartë në qytetin e Nju Jorkut dhe hemisferën perëndimore. Lartësia e çatisë së saj është 417 metra që është e njëjtë me Kullën Veriore të Qendrës origjinale të Tregtisë Botërore, por maja është bërë më e gjatë, duke e çuar lartësinë e saj totale në 546 metra sipas lartësisë arkitekturore. Kjo lartësi ka origjinën nga viti 1776 kur u nënshkrua Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Ndërtimi i kësaj strukture përfundoi në vitin 2014. Kulla e Lirisë siç njihet ndryshe mahnitëse dhe e mrekullueshme në Manhatanin e Poshtëm qëndron mbi port dhe i shton perimetrin e saj të madh me majën e saj spektakolare, pjesë e kompleksit të Qendrës Botërore të Tregtisë që po ndërtohet për të zëvendësuar Kullat Binjake origjinale që u rrëzuan më 11 shtator 2001.

 1. Tianjin CTF Finance Center, Kinë

Lartësia standarde: 530 metra

Numri i kateve: 111

Viti i ndërtimit: 2016

Përdorimi: Zyre, Hotel, Banesa

Vendndodhja: Guangzhou, Kinë

E njohur shkurtimisht si Qendra Financiare CTF, kjo kullë mban emrin e pronarit të saj Chow Tai Fook Enterprises, e cila e zhvilloi kullën përmes filialit të saj New World Development. Është ndërtesa e parë pothuajse megatalale e emëruar pas Chow Tai Fook, një kullë tjetër me të njëjtën madhësi të quajtur gjithashtu pas Chow Tai Fook u ndërtua në Tianjin në vitin 2019, një kullë super e lartë 475 metra është planifikuar nga Chow Tai Fook për t'u ndërtuar në Wuhan. Katet e fundit të ndërtesës përmbajnë një hotel, i cili ishte hoteli më i lartë në botë në 2019 dhe 2020, përpara hapjes së J Hotel në Kullën e Shanghait.

 1. Chow Tai Fook Binhai Center, Kinë

Lartësia standarde: 530 metra

Numri i kateve: 97

Viti i ndërtimit: 2019

Përdorimi: Zyra, Hotel, Banesa

Vendndodhja: Tianjin, Kinë

Chow Tai Fook Binhai Center është projekti i dytë super i lartë pas Chow Tai Fook Enterprises. Kulla kishte përfunduar në fund të shtatorit 2017 dhe u ndërtua plotësisht më 21 shtator 2019. Ndërtesat e listuara deri tani janë 10 ndërtesat më të larta në botë. Dikush mund të habitet që shumë ndërtesa të njohura nuk janë të listuara, por zhvillimi i shpejtë i rrokaqiejve në mbarë botën ka bërë që ato ndërtesa të braktisin 10-shen më të lartë. Më poshtë janë edhe pesë ndërtesa të tjera që pasojnë 10 ndërtesat më të larta në botë.

 1. China Zun Tower, Kinë

Lartësia: 528 metra

Numri i kateve: 108

Viti i ndërtimit: 2018

Përdorimi: Zyrë, Shitje me Pakicë, Hotel, Observim

Vendndodhja: Pekin, Kinë

China Zun Tower njihet gjithashtu me emrin e saj zyrtar CITIC Plaza, pasi do të shërbejë kryesisht si selia e CITIC, një korporatë shtetërore. Në fakt, pseudonimi China Zun Tower përdoret më gjerësisht. China Zun ishte një lloj anijeje e përdorur në Kinën e lashtë, ndaj edhe forma e Kullës China Zun është frymëzuar nga China Zun. Kulla u përfundua në tetor 2018, dhe aktualisht është ndërtesa më e lartë në kryeqytetin e Kinës.

 1. Taipei 101, Tajvan

Lartësia standarde: 509 metra

Numri i kateve: 101

Viti i ndërtimit: 2004

Përdorimi: Zyra, Vëzhgimi, Shitja me pakicë, Komunikimi, Biblioteka

Vendndodhja: Taipei, Tajvan

Taipei 101 ishte ndërtesa më e lartë në botë për nga lartësia arkitekturore nga 2004 deri në 2009, sot kulla është ende ndërtesa më e lartë e ndërtuar në një zonë tërmeti. Pamja e kullës u frymëzua nga faltoret e Kinës së lashtë. Pjesa kryesore e kullës përbëhet nga 8 segmente të mëdha të grumbulluara, secila ka 8 kate, sepse numri 8 është një shenjë prosperiteti në kulturën kineze.

 1. Shanghai World Financial Center, Kinë

Lartësia standarde: 492 metra

Numri i kateve: 101

Viti i ndërtimit: 2008

Përdorimi: Zyrë, Hotel, Observim, Shitje me pakicë, Restorant

Vendndodhja: Shanghai, Kinë

Qendra Botërore Financiare e Shanghait ishte dikur ndërtesa më e lartë në botë për nga lartësia, nga 2008 deri në 2009. Në fakt nuk kishte qenë kurrë më e lartë se Burj Khalifa, por e mori atë titull vetëm për faktin se Burj Khalifa ishte ende në ndërtim e sipër. Është e vështirë të besohet se kulla është tani jashtë 10 ndërtesave më të larta në botë në më pak se 10 vjet.

 1. WTC, Hong Kong , Kinë

Lartësia standarde: 484 metra

Numri i kateve: 118

Viti i ndërtimit: 2010

Vendndodhja: Hong Kong, Kinë

Përdorimi: Zyra, Hotel, Shitje me pakicë

“Qendra Ndërkombëtare Tregtare” është ndërtesa më e lartë në Hong Kong, ajo ndodhet në Gadishullin Kowloon. Objekti ka gjithsej 108 kate mbi tokë, pavarësisht se pretendohet se është një ndërtesë 118-katëshe. Kjo për faktin se shumë kate që do të kishin përfshirë numrat e papëlqyer nga Hong Kongers janë anashkaluar.

 1. “Wuhan Greenland Center”, Kinë

Lartësia standarde: 476 metra

Numri i kateve: 97

Viti i përfundimit: 2021

Përdorimet: Zyra, Hoteli, Rezidenca, Observim

Vendndodhja: Wuhan, Kinë

“Wuhan Greenland Center” është një rrokaqiell super i lartë në buzë të lumit Yangtz në Wuhan, Kinë. Fillimisht ishte planifikuar të ngrihej 636 metra dhe të bëhej ndërtesa më e lartë në Kinë. Kulla u vlerësua të përfundonte në vitin 2019, por ndërtimi u pezullua në fillim të vitit 2018 për shkak të kufizimeve të hapësirës ajrore të qytetit, gjë që detyroi lartësinë e planifikuar të zvogëlohej në 476 metra.

/Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH