Globi

"Shershela fam', sebepi i sherrit është femra", luanët e detit u prishin qetësinë pushuesve

Shkruar nga Liberale
"Shershela fam', sebepi i sherrit është femra",

"Shershela fam", që do të thotë se sebepi i sherrit është famra", me siguri që ju kujtohet shprehja e famshme tek filmi shqiptar "Kapedani." Por për një femër nuk zihen vetëm njerëzit. Sa e sa herë keni parë në dokumentarë se si zihen mbretërit e xhunglës për luaneshat. E njëjta gjë ndodh edhe me luanët e detit.

Ky është momenti kur dy luanë të detit trembin ata që bëjnë banjo dielli në një plazh të San Diegos. Një video e TikTok që tregon dhjetëra plazhistë që vrapojnë dhe kërcejnë nga rruga e dy luanëve të detit që lëvizin me shpejtësi, ka gjeneruar afro 10 milionë shikime.

Eksperti i luanëve të detit, Eric Otjen, tha se ishte sjellje normale teksa meshkujt lulëzojnë kur fillon sezoni i shumimit. Otjen tha se mashkulli që lëvizte përpara me një ritëm të shpejtë ndërsa ai vërshonte përreth njerëzve po ikte nga mashkulli tjetër më afër buzës së ujit që po e ndiqte, sepse ata me siguri po grindeshin se cilat femra mund të merrnin.

“Ajo për të cilën bëhet fjalë është e drejta e tij për t’u çiftuar”, tha Otjen, duke shtuar: “Kjo sjellje nuk është aspak e pazakontë.

“Mund të duket qesharake që të gjithë vrapojnë, por nuk është një zgjedhje e keqe”, u shpreh Otjen.

Sipas udhëzimeve të Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës, njerëzit duhet të qëndrojnë të paktën 50 këmbë (15 metra) larg luanëve të detit, fokave dhe specieve të tjera të mbrojtura nga Akti i Mbrojtjes së Gjitarëve Detarë.

Luanët meshkuj të detit janë poligamë dhe krijojnë territore riprodhuese të cilat mund të përfshijnë deri në 14 femra.

Vokalizimi dhe shfaqjet fizike agresive përdoren për të vendosur dominimin mbi këto territore, dhe kjo duket se është ajo që dyshja në video po përpiqen gjatë sezonit të çiftëzimit. Popullsia amerikane e luanëve të detit të Kalifornisë vlerësohet aktualisht në deri në 300,000 kafshë, të gjitha në bregun e Paqësorit sipas Departamentit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Uashington. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH