Aktualitet

Sherifi: Goditja që morën nga amendameti i PE do t'i cojë në çmenduri

Shkruar nga Liberale
Sherifi: Goditja që morën nga amendameti i PE do t'i cojë

Ish-kryetari i Komisionit Parlamentar të Ligjeve dhe ish-ministri i PS-së, Elmaz Sherifi ka reaguar lidhur me opinionin e Komisionit të Venecias.

"Foli Venecia, por nuk degjon Manja", shkruan ai në "Facebook", ndërsa thekson se "Kryetari i Komisionit te Ligjeve ligjeronte e protestonte dikur, perse kryetari i shtetit, nuk pranoi emerimin e anetares se Gjykates Kushtetutese nga Kuvendi dhe betimin e saj para tij, ashtu si e vlersoi dekretimin e nje anetarje te Gjykates Kushtetutese nga kryetari i shtetit antikushtetuese, e per ato shkaqe Manja, beri ligj, dhe i'a hoqi kompetecen kushtetuese kryetarit te shtetit per betimin e anetareve te Gjykates Kushtetutese para tij."

Më tej ai thekson se goditja që morën nga Amendamenti i Parlamentit Europian do i cojë në "çmenduri" të tjera.

"Jane marrosur e sdine se cfare te bejne. Goditja qe moren nga Amendamenti i Parlamentit Europian me 532 vota, nga 688 anetare, per plotesimin e 15 kushteve para Konferences Nderqevertare,me sa shihet, do i coje ne cmenduri te tjera.

Militante partiak kane rastin te shohin komedite politike absurde. Kohe qyfyresh !", shkruan ai.

Postimi i Elmaz Sherifit:

"Foli Venecia, por nuk degjon Manja" !

E pesuan si "Breshka te Nallbani".

Kryetari i Komisionit te Ligjeve ligjeronte e protestonte dikur, perse kryetari i shtetit, nuk pranoi emerimin e anetares se Gjykates Kushtetutese nga Kuvendi dhe betimin e saj para tij, ashtu si e vlersoi dekretimin e nje anetarje te Gjykates Kushtetutese nga kryetari i shtetit antikushtetuese, e per ato shkaqe Manja, beri ligj, dhe i'a hoqi kompetecen kushtetuese kryetarit te shtetit per betimin e anetareve te Gjykates Kushtetutese para tij.

Me seriozitetin dhe kompetencen profesionale qe shfaqte cdo dite i premtoi opinionit se konfliktin do e zgjidhte Komisioni i Venecias. Prandaj, me shume buje mediatike "ate mot", para Corona Virusit, u binte tam tameve e paralajmeroi se edhe kryetari i shtetit do te shkarkohej si shkeles i kushtetutes !

Komisioni i Venecias ua dha "goditjen ne tru" ! Veprimet e kryetarit te shtetit u vleresuan kushtetuese me Opinionin Perfundimtar te Komisionit te Venecias, madje ai e ka mbrojtur kushtetuten nga sjellja antikushtetuese e Manjes dhe Kuvendit te Sajuar.

Venecia foli, por, nuk degjon Manja !

Me kompetencen profesionale qe e shfaq ne raste nevoje, paralajmeroi se do e analizojne raportin, por sdo " kthehen prapa", perkundrazi do "ecin para", dhe Kuvendi i Sajuar mund te ndryshoje edhe Kushtetuten e Republikes se Shqiperise, e cila eshte miratuar me Referendum.

Rasti per ta ndryshuar kushtetuten sipas te "pa pareve" ka mberritur. Me hallin qe i ka zene nga marreveshja e Keshillit Politik, duhet ndryshuar kushtetuta per te hequr koalicionet parazgjedhore dhe kompetencat e kryetarit kryetarte shtetit per ermerimet dhe betimin e anatereve te Gjykates Kushtetutese para tij.

Jane marrosur e sdine se cfare te bejne. Goditja qe moren nga Amendamenti i Parlamentit Europian me 532 vota, nga 688 anetare, per plotesimin e 15 kushteve para Konferences Nderqevertare,me sa shihet, do i coje ne cmenduri te tjera.

Militante partiak kane rastin te shohin komedite politike absurde. Kohe qyfyresh ! /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH