Aktualitet

Gazeta Liberale hapet sot me: "Shengeni" që ndan shqiptarët

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet sot me: "Shengeni" që ndan shqiptarët

Përtej produktit, samiti i Ohrit thelloi ndarjen e shqiptarëve në të dy anët e kufirit, ndërsa refuzimin e Kosovës për të qenë në tryezë, Rama e cilësoi refuzimin si vetëpërjashtim.

Vijimi i procesit të “Shengenit ballkanik” do të jetë i vështirë për qeverinë shqiptare, e cila duhet të firmosë një marrëveshje, që do të anashkalojë Kosovën nga lëvizja e lirë e njerëzve, mallrave, kapitaleve dhe shërbimeve në Ballkan.

Samiti i Ohrit mblodhi bashkë liderët e Ballkanit, kryeministrin Edi Rama, homologun e tij maqedonas, Zoran Zaev dhe presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç, të cilët diskutuan mbi zbatimin e katër lirive të Bashkimit Europian, ku përfshihen lëvizja e mallrave, njerëzve, produkteve dhe shërbimeve.

Këto dhe shumë të tjera do t'i lexoni në Gazetën Liberale në print. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH