Aktualitet

"Shembull absolut i mbijetesës", gjenden të gjallë 4 fëmijët që ishin zhdukur për 40 ditë në xhungël

Shkruar nga Liberale
"Shembull absolut i mbijetesës", gjenden të gjallë 4
“Gëzim për të gjithë vendin”. Pasi ndenjën vetëm për dyzet ditë në xhunglën e dendur të Amazonës në Kolumbi, katër fëmijët, 13, 9, 4 dhe 1 vjeç, të cilët i mbijetuan rrëzimit të avionit të vogël me të cilin po udhëtonin, janë gjetur të gjallë. “Katër fëmijët që u zhdukën 40 ditë më parë në xhunglën kolumbiane janë gjetur të gjallë”, konfirmoi presidenti Gustavo Petro përmes Twitter, duke e shoqëruar postimin me një foto të ushtarëve dhe vendasve nga vendi ku u gjetën vëllezërit e motrat. "Po, ata i gjetën fëmijët, më duhet një helikopter që të shkoj dhe t'i marr urgjentisht", tha për AFP gjyshi i fëmijëve, Fidencio Valencia. Fëmijët në fakt nuk ishin larguar nga vendi i përplasjes, shpjegoi z. Valencia. “Ata u gjetën nga një vendas Araraquara që i kërkonte që në fillim, Henry Guerrero”, shtoi gjyshi. Anëtarë të fisit indigjen Uitoto, të mësuar me jetën në xhungël, katër fëmijët po endeshin në bimësinë e dendur që nga 1 maji, ditën kur Cessna 206 ku po udhëtonin, së bashku me nënën e tyre, pilotin dhe një të afërm, u rrëzua. Tre pasagjerët e rritur të avionit u gjetën të vdekur nga ushtria në vendin e rrëzimit. “Ishin bashkë, janë të dobët, le t'i kontrollojnë mjekët. I gjetën, kjo më gëzon shumë”, u tha presidenti Petros gazetarëve, duke nënvizuar se ia dolën të mbijetonin vetë në xhungël. Ushtria kolumbiane publikoi më shumë foto në Twitter nga ku u gjetën vëllezërit, të ulur në thasë, të rrethuar nga ushtarë dhe vendas që u ofronin ushqim dhe pije. Dy më të mëdhenjtë kishin veshur xhinse të grisura dhe bluza me mëngë të gjata, me këmbët të mbështjella me rripa pëlhure. Më shumë se njëqind ushtarë, me ndihmën e qenve të trajnuar posaçërisht dhe dhjetëra indigjenë po kërkonin fëmijët në xhungël në kufirin e prefekturave Guaviare dhe Kaketa. "Dita magjike" Shanset për t'i gjetur fëmijët gjallë dukej se zvogëloheshin çdo ditë në mjedisin jashtëzakonisht armiqësor ku jaguarët, pumat, zvarranikët dhe grabitqarët e tjerë kërkojnë pre. Ka edhe insekte të pangopura të të gjitha llojeve, ndërkohë që ka qenë edhe çështja kritike e gjetjes së ujit të pijshëm. Në këtë zonë janë aktivë edhe disidentët e ish-organizatës rebele FARC, konkretisht një grup me të cilin negociatat e paqes u ndërprenë së fundmi. Lajmi për zhdukjen e fëmijëve bëri xhiron e botës, si dhe videot dhe fotot e operacionit të shpëtimit të ushtrisë. Gjatë rrugës u gjetën shishe, gërshërë, këpucë, fruta gjysmë të ngrënë, gjurmë këmbësh e madje edhe strehëza të improvizuara. “Sot është një ditë magjike, e cila, pa dyshim, na mbush me gëzim”, këmbënguli presidenti kolumbian pas kthimit të tij nga Kuba, ku qeveria e tij dhe Ushtria Çlirimtare Kombëtare (ELN), zyrtarisht grupi i fundit rebel që vazhdon të jetë i armatosur në Kolumbi, duke nënshkruar një armëpushim gjashtë mujor. “Kthehem dhe lajmi i parë që mësoj është se vendasit dhe pjesëtarët e forcave të armatosura që morën pjesë në kërkim i gjetën fëmijët 40 ditë më vonë”, shtoi ai. “Ishin vetëm, ia dolën vetë. Është një shembull absolut i mbijetesës, do të hyjë në histori. Këta fëmijë janë sot fëmijët e paqes dhe fëmijët e gjithë Kolumbisë”, këmbënguli ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH