1

Shembet Cirku Kombëtar, trualli i rikthehet pronarit

               Publikuar në : 18:00 - 21/10/21 liberale

Ditën e sotme autoritetet kanë shembur Cirkun Kombëtar që ndodhej në afërsi të qendrës së Tiranës, pasi trualli ku ishte ngritur çadra do i rikthehet pronarit.

Euronews Albania ka siguruar pamje nga momentet e shembjes së çadrës së cirkut, ku shfaqen punëtorë që kanë nisur punën për heqjen e materialeve.

Në muajin korrik, Zyra e Përmbarimit, kërkoi uljen e çadrës dhe lirimin e truallit ndaj pronarit, si dhe vendosi bllokimin e buxhetit të cirkut.

Vendimi që Cirku Kombëtar të lirojë truallin është marrë nga gjykata pa qenë prezente përfaqësia e tyre.

Sipas artistëve pala mbrojtëse, në këtë rast Ministria e Kulturës nuk ka pasur informacion për mbajtjen e seancës gjyqësore mbi pronësinë e truallit ku ndodhet çadra e Cirkut.

Për këtë vendim artistët nisën edhe një shkresë zyrtare në Kryeministri dhe Presidencë.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back