Aktualitet

Shehi fton Patozin, Topallin e Hajdarin: Të bashkohemi kundër Ramës

Shkruar nga Liberale
Shehi fton Patozin, Topallin e Hajdarin: Të bashkohemi kundër

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi deklaroi për “Vizion Plus” se e ka mbyllur marrëveshjen me Partinë Demokratike. Ai u shpreh se do të garojë në Tiranë, por sqaroi se nuk ka një pakt të firmosur. Aleati i PD u bëri thirrje edhe partive të tjera që t’i mbyllin sa më parë marrëveshjet sepse opozita është mbrapa.

Do të garoj në Tiranë. Ne e kemi mbyll, asgjë nuk është firmosur, por është një marrëveshje politike prej kohësh. Është rikonfirmuar në kushtet e ligjit të ri, ky ka qenë ngërçi i opozitës këo ditë, shpresoj që këto ditë të mbyllet edhe me kolegët e tjerë dhe ne të fillojmë punën.”

Dashamir Shehi bëri edhe një ftesë për partitë e reja të dala nga gjiri opozitar që të bëhen të gjithë bashkë kundër Edi Ramës. Ftesa shkoi për Astrit Patozin, Rudina Hajdarin dhe Jozefina Topallin.

“Absolutisht për mua duhen afruar, ne u kemi bërë ftesë dhe do të vazhdojmë t’u bëjmë ftesë, unë gjykoj që Shqipëria duhet të ketë një hark të madh opozitar, ku të hyjnë jo vetëm partitë, por edhe personalitete që mund ta japin contribute. Unë do t’i ftoja. Duhet patjetër që të jemi konseguentë që ne kemi një armik dhe ky është Edi Rama. Kush është nga ky krah sigurisht që duhet të jetë kundër kësaj qeverisjeje. Kush është në këtë linjë, sigurisht që është një kontribut. Edhe nëse nuk i bashkohet opozitës, bën një funksion opozitar, kontribuojnë.”

Tre muaj para zgjedhjeve Basha ka arritur një marrëveshje me Agron Dukën, ndërkohë që pjesa më e vështirë e bisedimeve është ajo me Fatmir Mediun e Shpëtim Idrizin të cilët kërkojnë më shumë se një pozicion në zonën e sigurt të kandidatëve për deputet të PD.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH