Globi

Shefi i NATO-s: Putin donte më pak NATO dhe për këtë arsye e pushtoi Ukrainën

Shkruar nga Liberale
Shefi i NATO-s: Putin donte më pak NATO dhe për këtë arsye e

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pati një "takim të mrekullueshëm" me Presidentin e SHBA Joe Biden, Zëvendës Presidentin Kamala Harris dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan.

Ata diskutuan për përgatitjet për samitin e fundit të qershorit të NATO-s në Madrid.

Në lidhje me vlerësimin e tij për fundin e lojës së pushtimit rus në Ukrainë, ai tha, "luftërat janë, nga natyra, të paparashikueshme dhe për këtë arsye ne thjesht duhet të jemi të përgatitur për një kohë të gjatë". Ai shtoi se ajo është kthyer në një "luftë rrënimi", ku ukrainasit "po paguajnë një çmim të rëndë për mbrojtjen e vendit të tyre në fushën e betejës", por gjithashtu "Rusia po merr shumë viktima".

Kur u pyet për bllokimin e Turqisë në aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, Stoltenberg shprehu besimin se do të zgjidhet.

“Kur një aleat, Turqia, ngre shqetësime, ne duhet të bëjmë atë që bëjmë gjithmonë dhe kjo është të ulemi, t'i adresojmë ato shqetësime, pastaj të gjejmë një rrugë të bashkuar përpara. Ne jemi në kontakt të ngushtë me Ankaranë, udhëheqjen atje”, tha ai, si dhe kontakte të ngushta me Suedinë dhe Finlandën.

Përktheu: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH