Aktualitet

SHBA mund të rihapë ambasadën e saj në Kiev

Shkruar nga Liberale
SHBA mund të rihapë ambasadën e saj në Kiev

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikes dhe stafi diplomatik mund të rikthehen në Kiev deri në fund të Majit.

Lajmin e ka bërë të ditur e dërguara me punë Kristina Kvien gjate një konference për shtyp të mbajtur sot në Lviv.

"Ne shpresojmë shumë që kushtet do të na lejojnë të kthehemi në Kiev deri në fund të muajit. Ne dëgjojmë profesionistët e sigurisë dhe kur ata të na thonë se mund të kthehemi, ne do të kthehemi," tha ajo.

SHBA vendosi të mbyllë Ambasadën e SHBA në Kiev më 14 shkurt dhe zhvendosi përkohësisht një numër të vogël të personelit diplomatik të mbetur në vend në Lviv, vetëm 10 ditë përpara pushtimit rus të Ukrainës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH