Globi

SHBA mohon pretendimin se ishte pas sulmit me dron për të vrarë Putin

Shkruar nga Liberale
SHBA mohon pretendimin se ishte pas sulmit me dron për të vrarë

Pretendimet e Rusisë se SHBA qëndron pas një sulmi me dron në Kremlin janë të rreme, tha zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Mund t'ju siguroj se nuk ka pasur asnjë përfshirje nga Shtetet e Bashkuara në këtë. Çfarëdo që të ishte, nuk na përfshiu ne”, tha Kirby për MSNBC në një intervistë. "Ne nuk kishim të bënim me këtë."

Shtetet e Bashkuara nuk inkurajojnë apo mundësojnë Ukrainën të godasë jashtë kufijve të saj, shtoi ai.

Kirby tha se ishte ende e paqartë se çfarë ndodhi saktësisht në Kremlin dhe se Uashingtoni ende po shqyrtonte incidentin.

Rusia më herët akuzoi Shtetet e Bashkuara se qëndronin pas sulmit, ndaj të cilit Kirby u përgjigj duke thënë se zëdhënësi rus Dmitry Peskov "thjesht po shtrihet atje".

Zelenskyy thotë se duhet të krijohet një gjykatë e posaçme për të kërkuar llogari nga Rusia për "krimin e saj të agresionit".

“Për këtë krim duhet të ketë përgjegjësi. Dhe kjo mund të zbatohet vetëm nga gjykata,” u tha ai diplomatëve dhe zyrtarëve në ICC.

“Vetëm një krim rus çoi në të gjitha këto krime: ky është krimi i agresionit, fillimi i së keqes, krimi kryesor. Për këtë krim duhet të ketë përgjegjësi”, tha ai në fjalën e tij.

"Kjo është arsyeja pse ne insistojmë në krijimin e gjykatës."

Për muaj të tërë, Kievi ka bërë presion që të krijohet një gjykatë speciale për të ndjekur penalisht Moskën për krimin e agresionit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova i quajti deklaratat e Zelenskyy në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë "të pakuptimta për një bombë bërthamore", njoftoi agjencia e lajmeve Tass.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH