Globi

SHBA, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet në dhjetor

Shkruar nga Liberale
SHBA, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet në

Ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin e vaksinës për qytetarët e saj në janar të vitit të ardhshëm.

Kështu shkruan britanikia "The Guardian", sipas të cilës, Britania mund të japë miratimin rregullator të vaksinës së Pfizer-BioNTech ndoshta këtë javë, madje edhe para se SHBA ta autorizojnë atë, shkruan "tg".

Pfizer dhe BioNTech mund të sigurojnë autorizimin urgjent të SHBA-së dhe Evropës për vaksinën e tyre ndaj COVID-19 muajin tjetër pasi rezultatet përfundimtare të provës treguan një sukses 95% dhe pa efekte anësore serioze.

Ndërkohë, Moderna javën e kaluar lëshoi të dhëna paraprake për vaksinën e saj që tregon efektivitetin 94.5%.

Dhe rezultatet më të mira se sa pritej nga dy vaksinat, të dyja të zhvilluara me teknologjinë e re, kanë rritur shpresat për një lehtësim të një pandemie që ka vrarë më shumë se 1.3 milion njerëz.

Në SHBA, kreu i programit të vaksinave të SHBA-së, Moncef Slaoui, tha se amerikanët e parë mund ta marrin atë deri më 11 dhjetor.

Duke cituar burime qeveritare, mediumi britanik "The Telegraph" gjithashtu bën me dije se Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar tha që ishte gati ta administronte atë deri më 1 dhjetor.

Gjermania mund të fillojë gjithashtu administrimin e vaksinave ndaj COVID-19 që në muajin tjetër, u citua të thoshte të dielën ministri i shëndetësisë, Jens Spahn.

Ai tha se Spanja dhe Gjermania ishin vendet e para të Bashkimit Evropian që kishin një plan të plotë vaksinimi.

“Ka arsye të jemi optimistë se do të ketë miratim për një vaksinë në Evropë këtë vit”, tha Spahn në një intervistë me RedaktionsNetzwerk Deutschland.

“Dhe atëherë ne mund të fillojmë menjëherë”, vijoi ai.

Spahn tha se ai kishte kërkuar nga shtetet federale të Gjermanisë që qendrat e tyre të vaksinimit të ishin gati deri në mes të dhjetorit dhe se kjo po shkonte mirë.

"Gjermania ka siguruar më shumë se 300 milionë doza vaksinash përmes Komisionit Evropian, kontratave dypalëshe dhe opsioneve tjera", tha Spahn, duke shtuar se kjo ishte më se e mjaftueshme dhe madje la hapësirë për të ndarë doza me vendet e tjera.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH