Aktualitet

Seriali po thyen rekordet e shikueshmërisë, babai i vrasësit monstër kundër Netflix

Shkruar nga Liberale

Historia e Jeffrey Dahmer, një prej vrasësve serialë më të diskutuar, së fundi është kthyer sërish në qendër të vëmendjes, falë serialit rekord të Netflix.

Gati tre dekada pas zbulimeve të tmerrshme për 17 vrasjet që ai kreu, në një mënyrë të neveritshme dhe të paprecedentë për autoritetet, "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story" ringjall historinë e vrasësit kanibalist dhe nekrofil gay, i cili vazhdon të mbajë interes të pashuar rreth emrit të tij.

Megjithatë, ky vështrim i plotë dhe shikueshmëria masive ka mërzitur disa familjarë. Mbi të gjitha, më i shqetësuar duket i ati, Lionel Dahmer, njeriun që e mbështeti më shumë se kushdo.

'New York' Post dhe 'Sun' po raportojnë se Lionel Dahmer po mendon të padisë Netflix për situatën që rikrijoi. Ndihmësja e tij shtëpiake shprehet se 86-vjeçari tashmë është i mërzitur me publicitetin që kanë marrë sërish veprimet e djalit të tij.

Ai madje thotë se është i mërzitur që Netflix nuk kërkoi kurrë leje për të përdorur regjistrimet, të cilat ekipi ligjor i djalit të tij i kishte në posedim, në serialin tjetër dokumentar me të njëjtën temë, të quajtur "Biseda me një vrasës: Kaseta e Jeffrey Dahmer" që ishte lëshuar në tetor.

Ku është babai i Dahmerit

Babai i Dahmer ka jetuar në zonat rurale të Ohajos për vitet e fundit dhe ka refuzuar të bëjë deklarata që nga transmetimi i serialit. Vetë ai duket se nuk e ka tejkaluar atë që ka ndodhur, pasi ata që kanë arritur ta shohin nga afër flasin për një acarim psikologjik.

Në fakt, asistenti i tij, i cili donte vetëm të identifikohej si Jeb, i tha Sun se Dahmer vendosi të armatos veten, duke pasur parasysh furinë e papritur që është shkaktuar këtë herë në serial.

“Nga gjithçka që kam parë dhe dëshmuar personalisht, Lionel nuk ka kontaktuar me asnjë nga këto shfaqje të Netflix”, vazhdoi Jeb.

“Unë personalisht kam biseduar me disa avokatë dhe botuesin e tij për këtë për shkak të gjithë kaosit që po ndodh dhe historive që kemi parë. Lionel dhe avokati i tij po mbledhin informacione dhe po shqyrtojnë një padi të mundshme kundër ekipit të prodhimit ose ndoshta Netflix. Nuk kishte absolutisht asnjë shqetësim për mirëqenien e Lionel."

Libri i Lionel Dahmer

Lionel Dahmer dëshironte të ndante këndvështrimin e tij dhe botoi librin e tij në 1994 me titullin "Një histori e babait".

Libri u publikua disa muaj para se djali i tij të vritej në burg nga një koleg i burgosur dhe në të ai rrëfente mendimet e tij për veprimet e "Kanibalit Milwaukee" siç njihej fëmija i tij në faqen e zezë të historisë. Një pjesë e të ardhurave nga shitjet vendosi t'ia dhurojë familjeve të viktimave të Jeffrey-t.

“Ai ishte një baba shumë i dashur. Ai thjesht po përpiqej të bënte më të mirën në një kohë pasigurie. Ai beson se asgjë nga këto nuk duhet të bëhet - të gjitha informacionet që duhet të jenë në domenin publik janë në librin e tij. Pjesa tjetër janë thjesht të zbukuruara dhe i kushtojnë vëmendje detajeve që nuk janë fakte të vërtetuara. Kur e pyeta Lionelin se çfarë donte që unë t'i thoja botës, ai tha: "Gjithçka që kam për të thënë është në librin tim", përfundoi asistenti i tij, Jeb./Liberale.al

https://youtu.be/XcF42YJ76-8

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH