Globi

Sekuestrohen 5.2 ton kokainë me vlerë 200 mln euro në brigjet portugeze

Shkruar nga Liberale
Sekuestrohen 5.2 ton kokainë me vlerë 200 mln euro në brigjet

Policia portugeze ka sekuestruar 5.2 ton kokainë, e cila ndodhej brenda një jahti që lundronte nën flamurin spanjoll. Vlera e kokainës së sekuestruar nëse do të shitej në treg, do të kapte vlerën e 200 milionë eurove.

Policia njofton se kjo është një nga sekuestrimet më të mëdha të drogës të regjistruara në vitet e fundit në Evropë.

Jahti brenda të cilit u gjet droga, ishte 24 metra e gjatë dhe gjendej në Oqeanin Atlantik.

Autoritetet kanë arrestuar dy spanjollë dhe një peruan. Besohet se ishin pjesë e grupit që merrej me trafikimin ndërkombëtar të kokainës.

“Kjo është një goditje për ata që në Evropë kanë dashur të sjellin kokainë”, ka thënë Luis Nevec nga policia portugeze.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH