Aktualitet

Sekretarja britanike tregon shifrat: Ja sa rrezikojnë jetën për të shkuar në Angli

Shkruar nga Liberale
Sekretarja britanike tregon shifrat: Ja sa rrezikojnë jetën për

Zyrtarja britanike ka renditur emrat e tre vendeve nga ku vijnë klandestinët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Sigurisht, në renditjen e sekretares së Brendshme nuk mund të mungonte as vendi ynë.

Sipas statistikave zyrtare, në gjysmën e parë të 2022, ardhjet nga tre vendet, Shqipëria, Afganistani dhe Irani përbëjnë më shumë se gjysmën e totalit të përgjithshëm të klandestinëve që kanë shkuar në Britani me gomone, nëpërmjet kanalit La Manshit duke vënë në rrezik jetën.

18% e klandestinëve që kanë shkuar këtë vit në rrugë ilegale në Angli kanë qenë shqiptarë, 18% nga Afganistani dhe 15% nga Irani.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH