Aktualitet

Satelitët artificial që shkëlqejnë më shumë se yjet

Shkruar nga Liberale
Satelitët artificial që shkëlqejnë më shumë se

Rreth 530 kilometra mbi Tokë, rrotullohet një satelit artificial, drita e të cilit është aq e fortë sa që i kalon shumë yje. Kjo situatë ka shqetësuar komunitetin astronomik pasi e bën edhe më të vështirë mbledhjen e të dhënave për qiellin e natës.

Ndotja nga drita rreth planetit tonë pritet të përkeqësohet në vitet e ardhshme pasi shumë kompani planifikojnë të dërgojnë mijëra satelitë të tjerë në orbitë, pa rregullore në lidhje me shkëlqimin e tyre.

Në vitin 2022, kompania AST SpaceMobile me bazë në Teksas lëshoi ​​në hapësirë ​​satelitin “BlueWalker 3” për të ofruar shërbime celulare për të gjitha kontinentet. Megjithatë, sipas një studimi të publikuar së fundmi, sateliti shkëlqeu aq shumë sa që ishte në mesin e 10 objekteve më të ndritshëm në qiell. Studimi i ri regjistroi shkëlqimin e satelitit për 130 ditë. Astronomë amatorë dhe profesionistë e kanë parë satelitin mbi Kili, Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Zelandën e Re, Holandën dhe Marokun.

Problemi me ndriçimin është madhësia e satelitit. Gama e saj e antenave përfshin 64 metra katrorë. Është sistemi më i madh i antenave komerciale aktualisht në orbitën e ulët të Tokës. Sistemi ndihmon në kthimin e sinjaleve të telefonit celular mbrapa dhe me radhë në mbarë botën. Megjithatë, ai gjithashtu reflekton shumë dritë përsëri në Tokë.

Sipas ekspertëve, ndotja nga drita ka implikime si për mbledhjen e të dhënave nga astronomët ashtu edhe për çështjet e sigurisë. Për shembull, brezat satelitorë mund të maskojnë objekte afër Tokës, të tilla si një asteroid. Ndotja nga drita ndikon gjithashtu në ritmet cirkadiane të njerëzve dhe në modelet migratore të disa kafshëve.

Astronomët tashmë po përballen me probleme nga grupet e satelitëve që tani rrotullohen rreth Tokës, siç është Starlink i SpaceX. Mijëra satelitë Starlink tani po rrotullohen rreth Tokës dhe çdo satelit individual është tashmë 10 herë më i ndritshëm se sa do të dëshironte komuniteti astronomik.

Në mënyrë treguese, ‘Blue Walker’ është gjashtë herë më i madh dhe shumë më i ndritshëm se sa një satelit Starlink. Me lëshimin e fundit si një prototip, AST SpaceMobile planifikon të dërgojë qindra të tjerë në hapësirë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH