Aktualitet

Sapo kishin dalë nga kafja, identifikohet personi që qëlloi dhe vrau shokun e tij shqiptar

Shkruar nga Liberale

Një 50-vjeçar është vrarë me armë zjarri në një pikë karburanti në zonën e Analipsit në Selanik mesditën e së enjtes. Sipas informacioneve, autori dhe viktima më herët kanë qenë të ulur së bashku në një kafene pranë vendit të vrasjes. Ata u përleshën dhe më pas u larguan nga kafeneja me makinat e tyre.

Ata u zhvendosën në një pikë karburanti aty pranë për të mbushur automjetet e tyre me benzinë, megjithatë, ata vazhduan të luftojnë dhe më pas njëri nga të dy doli nga automjeti i tij, ndërsa tjetri e qëlloi me armë dhe u zhduk, para syve të tmerruar të kalimtarëve.

Menjëherë ka mbërritur një ambulancë EMS, por i plagosuri ka ndërruar jetë përpara se ekipet e shpëtimit ta çojnë në spital. Sipas fqinjëve, dy shqiptarët ishin miq dhe të njohur në lagje. Në fakt, ata shpesh pinin kafe së bashku në atë dyqan.

Lidhur me autorin, protothema.gr shkruan se bëhet fjalë për një burrë nga Shqipëria i cili në të kaluarën ka shqetësuar autoritetet për vepra penale. Hetimet për gjetjen e tij janë duke vazhduar, por deri më tani ai mbetet i zhdukur.

Zëvendëssekretari i përgjithshëm i Sindikatës së Policisë së Selanikut, Christos Symeonidis, ka folur për “Society Hour MEGA” lidhur me ngjarjen.

“Ata nuk kanë identitet grek dhe në Selanik po bëjnë disa punë rinovimi. Si përfaqësues i policisë ajo që mund të them është se arrestimi i autorit është çështje orësh dhe përgjithësisht ka mobilizim të policisë dhe patrullave. Së shpejti do të shpallet arrestimi”, tha fillimisht ai.

"Ka informacion të plotë për identitetin e autorit, ka qenë e lehtë për të identifikuar autorin, ka ndodhur në mes të ditës, vetura e autorit ishte me targa. Mendoj se vendimi për të vrarë ishte nxitje e momentit, nuk mendoj se ishte i paramenduar. Ka dëshmi dhe material audio-vizuale dhe autori do të arrestohet. Është dhënë sinjal në kufi që të mos shpëtojë”, shtoi Symeonidis.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH