Aktualitet

Salianji: Provat e pakundërshtueshme që kam për Xhafajn

Shkruar nga Liberale
Salianji: Provat e pakundërshtueshme që kam për Xhafajn

Gjykata e Tiranës vendosi sot të shpallë fajtor dhe të dënojë me 1 vit burgim ish deputetin demokrat Ervin Salianji, për akuzën e “Kallëzimit të rremë” për përfshirje në inskenimin e audio-përgjimit të vëllait të ish ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj

Në emisionin Opinion, ai tha se ka prova të pakundërshtueshme që Agron Xhafaj ka takuar Albert Veliun, i njohur ndryshe si Babalja. Për këtë Salianji i referohet qelizave telefonike të tre personave, Agron Xhafajt, Albert Veliut dhe gazetarit Jetmir Olldashit.

“Prokuroria pretendon se gazetari nuk ka qenë në Vlorë dhe që Agron Xhafaj në datë 24 nuk ka qenë në Vlorë, e keni këtu në pretencë. Dëshmia e gazetarit është se rreth orës 1 e 30 jam ulur në lokalin 2 palmat, dhe pasi jam ulur te dy palmat kam shkuar të bëj regjistrimin te lokali tjetër.  Qelizat telefonike që nuk i manipulon dot askush dhe që janë provë shkencore tregojnë antena te ish-fabrika e orizit që tregojnë që Geron Xhafaj ishte na ora 12e30 deri në 13 e 45. Antena telefonike tregon që valët telefonike kanë qenë në këtë zonë që përfshihet edhe lokali i Agron Xhafajt dhe piceri 2 Palmat  Në të njëjtën orë Jetmir Olldashi ka qenë te antena e hotel Brooklyn që përfshihet prapë kjo zona këtu që shikoni dhe po njësoj antena te marina që ka qenë Albert Veliu. Pse janë tre antena të ndryshme sepse janë tre kompani të ndryshme telefonike. Tregojnë se në 1e30 këta të tre kanë qenë në një zonë fiks si dëshmia e Jetmir Olldashit. Na ora 12 e 30 nderi në 13 e 45 janë në të njëjtën valë”, tha Salianji.

Akuza të forta hodhi dhe ndaj SHISH, që sipas tij ka dekonspiruar gjithë aksionin.

“SHISH pasi ka bërë një regjistrim me Agronin, këta kanë futur një Agron tjetër më pas . Përveç Alizotit (Fredi Alizotit) këta kanë gjetur dhe një Agron tjetër, këtë e ka bërë SHISH. Shërbimi sekret e ka dekonspiruar, ka qenë vëllai i ministrit të brendshëm ai”, tha Salianji.

Sipas hetimeve të Prokurorisë ish deputeti Salianji ishte përfshirë në “krijimin e provave të rreme për të dëmtuar politikisht zotin Fatmir Xhafaj, në atë kohë në detyrën e ministrit të Brendshëm”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH