Aktualitet

"Sa më shumë, aq më mirë", ish-mbështetësit e Trump në garë për nominimin republikan në zgjedhjet presidenciale

Shkruar nga Liberale

Mike Pence, Chris Christie, Doug Bergham: tre republikanë që përgatiten të hidhen në garë këtë javë për nominimin presidencial të partisë së tyre në vitin 2024, duke shtuar emrat e tyre në një listë gjithnjë në rritje të kandidatëve – nga të cilat mund të përfitojë Donald Trump.

Ndryshe nga viti 2016, kur miliarderi i habiti të gjithë kur fitoi nominimin republikan dhe më pas zgjedhjet, këtë herë ai është i pari në synimin për t'u votuar.

Por logjika mbetet e njëjtë: ekzistenca e një duzinë kandidatësh në zgjedhjet paraprake republikane, të cilët të gjithë po përpiqen të bllokojnë marshimin e Trump, rrezikon përfundimisht të ndajë votën në favor të ish-presidentit.

"Kukulla e Putinit"

Ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie, i cili kandidoi për nominimin e republikanëve në vitin 2016, pritet të shpallë kandidaturën e tij të martën.

Një ish-këshilltar i Trump, ai ndërpreu lidhjet me të pas sulmit në Capitol Hill. Ai tani ka pakësuar sulmet e tij ndaj ish-presidentit, diçka që shumë ngurrojnë ta bëjnë nga frika se mos shqetësojnë mbështetësit e tij.

“Ai është kukulla e Putinit”, u ankua Christie pas komenteve të Trump për luftën në Ukrainë. Përveç kësaj, ai nuk heziton të ngacmojë ish-presidentin për aventurat e tij të shumta ligjore.

"Me sulmet e vazhdueshme ndaj Trump, fushata e Christie është e sigurt që do të ketë shumë mbulim mediatik," komenton eksperti i politikës amerikane John Ellis.

Christie la të kuptohej se ish-presidenti mund të ketë frikë të debatojë për disa nga rivalët e tij republikanë. Debati i parë është planifikuar për 23 gusht në Wisconsin.

"Sa më shumë aq më mirë"

Të mërkurën pritet të shpallë kandidaturën e tij edhe ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence.

Një i krishter ungjillor, një kundërshtar i vendosur i abortit, Pence në vitin 2016 kishte ndihmuar ish-presidentin të fitonte votat e të krishterëve të krahut të djathtë.

Pas viteve që ishte besnik i Trump, ish-zëvendëspresidenti ndërroi anën pas sulmit në Kapitol. Përçarja mes dy burrave zvogëlon shanset e Pence për të fituar nominimin republikan, pasi shumë mbështetës të Trump e shohin atë si një tradhtar.

Këtyre nominimeve pritet t'iu shtohet edhe ai i guvernatorit të Dakotës së Veriut, Doug Bergum, i cili nuk është veçanërisht i njohur në vend.

“Sa më shumë, aq më mirë”, kishte komentuar Trump në Fox News kur u pyet për kandidaturën e Nikki Haley, kandidatja e vetme femër republikane.

Kandidatura e Pence rrezikon të dëmtojë më shumë ambiciet e Ron DeSandis sesa të Trump. Ashtu si ish-zëvendëspresidenti, guvernatori i Floridës ka ndjekës veçanërisht konservator.

A do të kundërshtojë parashikimet?

Sfiduesi kryesor i Trump, me sondazhet që e vendosin atë në vendin e dytë, DeSandis shpreson të kundërshtojë parashikimet.

Sipas vëzhguesve, ai shpreson se Trump do të jetë jashtë loje për shkak të shumë çështjeve gjyqësore në pritje kundër tij.

Strategjia e DeSandis konsiston kryesisht në përpjekjen për t'u bërë thirrje mbështetësve të shumtë të ish-presidentit dhe ta detyrojë 76-vjeçarin të largohet nga gara.

"Kandidatët paraprakë republikanë mund të bëjnë më të mirën e tyre, por nëse akuzat për përdhunim (dhe sulmi në Kapitol) nuk e ndikuan bazën e Trump, as ata nuk do ta bëjnë," parashikon Amani Wells- Onioha themelues i një firme konsulence politike./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH