Showbiz

"Sa e bukur aq edhe e pahijshme", Eva Green ndër të paktat bionde natyrale në planet që i lyen flokët të zeza

Shkruar nga Liberale

Eva Green nuk kalon kurrë pa u vënë re. Si për shkak të pamjes ashtu edhe për shkak të talentit. Si fillim, talenti është pothuajse i trashëguar, sepse nëna e saj është aktorja fituese e çmimit "César", Marlene Jobert, e cila tani shkruan libra për fëmijë.

Por vetë Eva është nderuar me BAFTA-n për debutuesen më të mirë në vitin 2007, ndonëse “prezantimin” e saj kinematografik e kishte dhënë që në vitin 2003 me filmin “The Dreamers” të Bernardo Bertolucci.

Regjisori i famshëm italian ishte ai që e zbuloi dhe ai që shqiptoi vargun që do ta shoqëronte si titull në vitet në vijim: “Ajo është aq e bukur sa është e pahijshme”. Green nuk u mbështet kurrë në bukurinë e saj për të bërë një karrierë. Ajo ishte kujdesur që në fillim të merrte të gjitha furnizimet e nevojshme për artin që do ta ushqente, me studimet në shkollën Saint Drama në Paris dhe një master në Akademinë e Arteve Dramatike Weber Douglas në Londër.

Ajo konsiderohet një aktore e shquar e filmit, me role kryesore në filma si Kingdom of Heaven (2005), The Seduction Game (2009), 300: Rise of an Empire (2014) dhe A True Story (2017). Natyrisht, ajo ka bërë edhe rolin e saj si një vajzë Bond duke luajtur Vesper Lindin në "Casino Royale" (2006), por talentin e saj e ka shfaqur edhe në disa shfaqje teatrale në Paris. Por as në televizion nuk guxoi të thoshte “jo”, ku roli i saj më i famshëm ishte ai i Vanessa Innes në serialin fantazi dhe horror “Penny Dreadful”.

Eva Green nuk është një yll i zakonshëm. Kur nuk luan në filma, ajo kompozon muzikë që e mban për vete, bën shëtitje të gjata në fshat me qenin e saj dhe i investon paratë e saj në projekte artistike.

Ndonëse ka lindur bionde, që në moshën 14-vjeçare ajo i lyen flokët me obsesion të zi, sepse beson se kjo ngjyrë i thekson sytë – dhe ndoshta shpreh edhe personalitetin e saj, pak më të errët se zakonisht.

Kohët e fundit është shoqëruar me Vincent Cassel, me të cilin luan në serialin e ri Apple TV Liaison dhe filmin e sapo publikuar The Three Musketeers: D'Artagnan./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH