Globi

Ruth Bader Ginsburg, gruaja e parë që i bëhen homazhe në Kongres

Shkruar nga Liberale
Ruth Bader Ginsburg, gruaja e parë që i bëhen homazhe në

Trupi i gjykatëses së ndjerë të Gjykatës Supreme në Shtetet e Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg, u dërgua për homazhe shtetërore në ndërtesën e Kongresit amerikan.

Kjo është hera e parë në histori që një nderim i tillë i bëhet një gruaje. Homazhi shtetëror është tradita kur trupi i pajetë i një zyrtari vendoset në një ndërtesë shtetërore, për t'i mundësuar publikut që t’i japë nderimet.

Mijëra njerëz i kanë bërë homazhe derisa arkivoli i saj ka qenë i vendosur jashtë ndërtesës së Gjykatës Supreme, këtë javë.

Ruth, ikonë liberale, ka vdekur javën e kaluar nga kanceri në pankreas në moshën 87-vjeçare. Ajo ka shërbyer për 27 vjet në gjykatën më të lartë të SHBA-së dhe ka qenë mbështetëse e zëshme e barazisë gjinore dhe e të drejtave civile.

Ajo është mitizuar nga liberalët dhe feministët si udhëheqëse që thyen barriera.

Ruth do të varroset javën e ardhshme në një ceremoni private në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH