Aktualitet

"Rusisë po i mbarojnë municionet, miqtë dhe ushtarët"

Shkruar nga Liberale
"Rusisë po i mbarojnë municionet, miqtë dhe

Jeremy Fleming, shef i agjencisë së spiunazhit GCHQ, ka deklaruar se Rusisë po i mbarojnë municionet, miqtë dhe ushtarët. Nuk ka shenja aktuale se Rusia po shqyrton përdorimin e armëve bërthamore në luftën në Ukrainë, tha kreu i GCHQ. Ashtu si zyrtarë të tjerë amerikanë dhe perëndimorë kohët e fundit, Jeremy Fleming nuk sugjeroi se kishte pasur ndonjë shenjë të aktivitetit të dyshimtë.

Duke folur në programin Today të Radio 4, Jeremy paralajmëroi se çdo bisedë për armë bërthamore ishte “shumë e rrezikshme”.

GCHQ do të shpresonte të shihte “tregues” nëse Rusia planifikonte t’i përdorte ata, tha ai. “Çdo bisedë për armë bërthamore është shumë e rrezikshme, dhe ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm se si po flasim për këtë. Është e qartë për mua se ndërsa ne mund të mos na pëlqejnë dhe në shumë mënyra të urrejmë mënyrat se si makina ushtarake ruse dhe presidenti Putin po e drejtojnë këtë luftë, ata po qëndrojnë brenda doktrinës që ne e kuptojmë për përdorimin e tyre, duke përfshirë edhe armët bërthamore”.

Ai shtoi: “Jam i sigurt se Putini është i shqetësuar për rreziqet e përshkallëzimit. Ai i mendon ato në terma të ndryshëm. Por mendoj se është një shenjë se ai nuk ka arritur për këto forma të tjera të zhvillimit të luftës”.

Komentet vijnë pasi kreu i agjencisë së inteligjencës planifikon të thotë në një fjalim të martën se Ukraina po e kthen valën kundër forcave “të rraskapitura” ruse.

Ai do të thotë se vendimmarrja e Presidentit Vladimir Putin ka rezultuar “e metë”.

“Ne e dimë – dhe komandantët rusë në terren e dinë – se furnizimet dhe municionet e tyre po mbarojnë,” do të thotë Jeremy në fjalimin e tij në leksionin vjetor të sigurisë të Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

Ai do të argumentojë se mobilizimi i të burgosurve dhe burrave të papërvojë “flet për një situatë të dëshpëruar” – dhe gjithashtu do të kritikojë drejtpërdrejt Presidentin Putin si të izoluar dhe duke bërë gabime. Duke folur në programin “Today” të Radio 4 për gjendjen e ushtrisë ruse, Jeremy tha se “po i mungonin municionet” dhe “sigurisht po i mungojnë miqtë”.

“Fjala që kam përdorur është e dëshpëruar”, tha ai. “Ne mund ta shohim atë dëshpërim në shumë nivele brenda shoqërisë ruse dhe makinës ushtarake të Rusisë”. Por ai paralajmëroi se sulmet me raketa ndaj objektivave anembanë Ukrainës të hënën treguan se Rusia ishte ende “shumë e aftë” për të shkaktuar dëme.

Ai shtoi: “Makina ushtarake e Rusisë mund të lëshojë armë, ajo ka rezerva dhe ekspertizë të thellë. E megjithatë, ajo shtrihet shumë gjerësisht në Ukrainë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH