Globi

Rusia njofton se anijet e bllokuara me drithë mund të largohen nga portet e Ukrainës

Shkruar nga Liberale
Rusia njofton se anijet e bllokuara me drithë mund të largohen nga

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë mund të largohen nga portet e Ukrainës në Detin e Zi.

Kjo muund të arrihet nëpërmjet “korridoreve humanitare”, me Rusinë që është e gatshme të garantojë sigurinë e tyre.

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj të drithit dhe paaftësia e saj për të eksportuar të korra ka çuar në rritjen e çmimeve globale të ushqimeve.

Portet janë bllokuar për eksporte që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH