Globi

Rusia: Kemi armë të afta për të shkatërruar SHBA-në

Shkruar nga Liberale
Rusia: Kemi armë të afta për të shkatërruar

Një aleat i presidentit Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e saj kërcënohet, ndërsa akuzoi Uashingtonin se nënvlerëson fuqinë bërthamore të Moskës.

Komentet e Nikolai Patrushev, sekretarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, janë të fundit nga një zyrtar i lartë rus për të ngritur spektrin e një përballjeje bërthamore midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë, diçka që Moska thotë se dëshiron ta shmangë.

“Politikanët amerikanë të kapur në propagandën e tyre mbeten të bindur se, në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë, Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lëshojnë një sulm parandalues ​​raketor, pas të cilit Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përgjigjet. Kjo është marrëzi dritëshkurtër dhe shumë e rrezikshme”, tha Patrushev duke folur sot për gazetën ruse "Roshskaya".

“Rusia është e duruar dhe nuk frikëson askënd me avantazhin e saj ushtarak. Por ajo ka armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e tij”, tha ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH