Globi

Rusia akuzon Marinën Britanike për hedhjen në erë të gazsjellësit Nord Stream

Shkruar nga Liberale
Rusia akuzon Marinën Britanike për hedhjen në erë të

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka akuzuar përfaqësuesit e njësisë së marinës britanike për hedhjen në erë të tubacioneve të gazit Nord Stream në Detin Baltik muajin e kaluar.

Asnjë provë nuk u dha në mbështetje të këtij pretendimi, megjithëse pretendimi vjen pasi Moska u dyshuar nga Perëndimi se ishte përgjegjëse për shpërthimin.

Ministria tha: "Sipas informacionit në dispozicion, përfaqësues të kësaj njësie të Marinës Britanike morën pjesë në planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e një sulmi terrorist në Detin Baltik më 26 shtator të këtij viti - duke hedhur në erë Nord Stream 1 dhe Nord Stream. 2 tubacione gazi.”

Ndërkohë, evakuimet civile të organizuara nga ushtria ruse në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, kanë përfunduar, njoftuan zyrtarët.

Të paktën 70,000 civilë janë zhvendosur jashtë qytetit ndërsa Rusia përgatit mbrojtjen për një betejë të madhe atje. Kyiv i ka quajtur evakuimet "deportime të detyruara".

"Ne po përgatisim Kherson për mbrojtje," tha komandanti i milicisë ruse Alexander Khodakovsky. "Ne po nxjerrim popullsinë civile, duke i zgjidhur duart tona në shumë mënyra."

Rusia akuzon Marinën Britanike për hedhjen në erë të tubacioneve të gazit Nord Stream në Detin Baltik

Rusia ka akuzuar personelin e marinës britanike për përfshirje në një “sulm terrorist” në tubacionet e gazit Nord Stream.

Dy rrugët kryesore të furnizimit të Detit Baltik nga Rusia në Evropë u shkatërruan në "shpërthime të fuqishme" muajin e kaluar, në atë që po hetohet si një akt sabotimi nga Gjermania, Suedia dhe Danimarka.

Moska ka pohuar në mënyrë të përsëritur se pretendimet se ajo qëndron pas sulmit janë "budallaqe" dhe ka kërkuar të fajësojë Perëndimin.

Tani regjimi i Vladimir Putin ka akuzuar drejtpërdrejt Mbretërinë e Bashkuar – një anëtare e NATO-s – për përfshirje në një sulm ndaj infrastrukturës kritike ruse.

Rusia thotë se përfaqësuesit e marinës britanike hodhën në erë tubacionin e gazit Nord Stream

Ministria ruse e mbrojtjes tha të shtunën se përfaqësuesit e një njësie të marinës britanike hodhën në erë tubacionet e gazit Nord Stream në Detin Baltik muajin e kaluar.

Ministria e mbrojtjes nuk dha prova për pretendimin e saj.

“Sipas informacioneve në dispozicion, përfaqësues të kësaj njësie të Marinës Britanike morën pjesë në planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e një sulmi terrorist në Detin Baltik më 26 shtator të këtij viti - duke hedhur në erë tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2. ”, tha ministria. /Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH