Showbiz

Rrjetet sociale po kthehen në biznes/ Sa do të paguani për të verifikuar llogarinë tuaj në Instagram dhe Facebook

Shkruar nga Liberale
Rrjetet sociale po kthehen në biznes/ Sa do të paguani për

Me një postim të publikuar në faqen e tij personale në Facebook, Mark Zuckerberg njoftoi se testet për lançimin e Meta Verified kanë nisur këtë javë. Për momentin, shërbimi i ri do të prezantohet në baza eksperimentale në Australi dhe Zelandën e Re.

Abonimi i propozuar nga Meta, kompania që kontrollon dy rrjetet sociale, Instagram dhe Facebook, do t'i lejojë përdoruesit të verifikojnë llogaritë e tyre me një identitet dixhital, të kenë mbrojtje kundër llogarive që përpiqen të vjedhin identitetin e përdoruesve dhe të kenë akses prioritar në mbështetjen e klientit. Kosto? Është bazë me 11,99 dollarë në muaj, por për iOS, sistemin operativ të Apple, do të rritet në 14,99 dollarë në muaj.

A po bëhen të gjitha rrjetet sociale me pagesë?

Më parë, qëllimi i këtyre platformave ishte ofrimi i një shërbimi falas për përdoruesit për shpërndarjen e përmbajtjes. Burimet për ta mbështetur atë ishin në thelb dy: reklamimi dhe një koleksion i bollshëm i të dhënave të përdoruesve. Pothuajse 20 vjet pas fillimit të Facebook (versioni i parë u shfaq më 4 shkurt 2004), diçka në të gjithë këtë është prishur.

Kompanitë po investojnë më pak në reklama (falë recesionit të ardhshëm) dhe mbi të gjitha përdorimi i këtyre platformave nuk është më një zakon për të mbushur kohën e lirë, por ka kontribuar në lindjen e profesionistëve të rinj. Kështu Meta përshtatet me një trend tashmë të parë me ardhjen e Elon Musk në krye të Twitter.

Si është marrë etiketa blu deri më tani në Instagram dhe Facebook

Për momentin kërkesat për të pasur një kontroll blu në Facebook dhe Instagram nuk janë saktësisht të qarta. Ekziston një procedurë për ta kërkuar atë drejtpërdrejt nga menyja e cilësimeve: duhet të lëvizni për të kërkuar verifikimin, të dërgoni një dokument identifikimi dhe më pas të prisni që Instagram të analizojë kërkesën. Përveç identitetit tonë, Instagram kërkon gjithashtu të verifikojë famën duke dërguar, për shembull, faqe në internet ose artikuj gazetash në të cilat përmendemi.

Me kalimin e viteve, ky mekanizëm është bllokuar më shumë se një herë. Ka llogari me vetëm dy mijë ndjekës me një çek blu, llogari me ndjekës të blerë qartë me një çek blu dhe llogari krijuesish me komunitete të qëndrueshme dhe në rritje që ende nuk kanë verifikimin. Futja e një procedure të kontrolluar dhe të paguar duhet ta përcaktojë më mirë këtë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH