Aktualitet

Rrëzimi i avionit ku vdiqën 72 veta, dyshohet se pilotët ngatërruan levat dhe fikën motorët

Shkruar nga Liberale
Rrëzimi i avionit ku vdiqën 72 veta, dyshohet se pilotët

Ishte 15 janari i kaluar kur një aeroplan i "Yeti Airlines" me 68 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit u rrëzua në rajonin Pokhara, në Nepalin qendror. Asnjë person nuk arriti t'i mbijetonte aksidentit, i cili theksoi mangësitë tashmë të njohura në sigurinë e linjave ajrore nepaleze, të cilat janë të ndaluara në hapësirat ajrore e Bashkimit Evropian.

Përgatitja e dobët e transportuesve të vendit konfirmohet nga rezultati paraprak i një hetimi të kryer nga një komision ekspertësh nepalez, i thirrur për të përcaktuar se cilat mund të kenë qenë shkaqet e katastrofës. Sipas asaj që doli një nga dy pilotët e avionit, do të kishte ngatërruar levat e kontrollit, duke aktivizuar atë që mbylli të dy motorët e avionit duke bërë që ai të bjerë në tokë.

ATR 72-500 i Yeti Airlines ishte nisur më 15 janar në orën 10:32 nga aeroporti i Katmandu-së drejt aeroportit të ri Pokhara, një destinacion turistik që të çon në majat e Himalajeve. Një minutë para uljes, avioni u rrëzua, duke vrarë të gjithë në bord. Atë ditë, ishin planifikuar katër udhëtime vajtje-ardhje midis Kathmanadu dhe Pokhara, me të njëjtët pilotë.

Sipas asaj që doli nga analiza e kutive të zeza, ka pasur një rënie të papritur të fuqisë së të dy motorëve të ATR. Dokumenti flet për “gjendjen me pendë” të motorëve. “Kjo do të thotë që helikat shkojnë paralel me drejtimin e fluturimit”, shpjegoi një ekspert për shërbimin Courier. "Motorët në fakt nuk gjenerojnë më shtytje ose zvarritje." Normalisht kjo manovër kryhet “kur motori ngec dhe është e nevojshme të krijohet rezistencë sa më e vogël me helikën: në vend që të vendoset pingul me ajrin, vendoset paralelisht”. Në praktikë të dy motorët nuk kishin më fuqi.

Por çfarë ndodhi? Hipoteza mbizotëruese është se njëri nga dy pilotët ka ndërruar gabimisht levat, të cilat ndodhen pranë njëra-tjetrës. Kjo manovër do të kishte shkaktuar kolapsin e fuqisë së motorëve, duke bërë që avioni të rrëzohej në tokë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH