Globi

Rreth 1 mijë persona janë arrestuar në Pakistan pas prangosjes së ish-kryeministrit Imran Khan

Shkruar nga Liberale
Rreth 1 mijë persona janë arrestuar në Pakistan pas prangosjes

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, është paraqitur para një gjykatësi, një ditë pasi arrestimi i tij me akuza për korrupsion shkaktoi protesta mbarëkombëtare.

Pothuajse 1,000 njerëz janë arrestuar, thotë policia, që kur zoti Khan u mbajt në Islamabad me akuza të cilat ai i mohon.

Në bujtinën e policisë ku po ndalohet, e cila shërben si sallë gjyqi ka masa të rrepta sigurie.

Arrestimi përshkallëzoi në mënyrë dramatike një betejë politike midis zotit Khan dhe ushtrisë së fuqishme pakistaneze. Dënimi do ta skualifikonte atë nga kandidimi për zgjedhje.

Të paktën dy persona vdiqën në protestat e dhunshme që shpërthyen në disa qytete në të gjithë Pakistanin pas arrestimit të tij të martën.

Ish-ylli ndërkombëtar i kriketit, 70 vjeç, u rrëzua prillin e kaluar nga pushteti, më pak se katër vjet në mandatin e tij si kryeministër.

Në nëntor, ai u qëllua në këmbë ndërsa po bënte fushatë mes turmave në qytetin e Wazirabad.

Ai ka akuzuar një zyrtar të lartë të inteligjencës për kryerjen e sulmit - një akuzë e mohuar fuqishëm nga ushtria ditët e fundit. Një ditë para arrestimit të tij, ushtria e kishte paralajmëruar Khan që të mos përsëriste akuzat.

Ai tani po përballet me dhjetëra akuza në lidhje me korrupsionin dhe rebelimin, të cilat ai thotë se janë të motivuara politikisht. Deri të martën, ai kishte arritur t'i shmangej disa herë arrestimit duke refuzuar të paraqitej në seancat gjyqësore.

Mbështetësit e tij argumentojnë se qeveria aktuale e Pakistanit i ka ngritur këto akuza kundër zotit Khan në një përpjekje për ta ndaluar atë të garojë në zgjedhjet e përgjithshme që do të mbahen në tetor. Zoti Khan kishte bërë fushatë në të gjithë vendin për zgjedhjet që do të mbaheshin më herët.

"Imran Khan do të përballet me ligjin, nëse është i pafajshëm, [ai] mund të garojë në zgjedhje. Por nëse shpallet fajtor për korrupsion, ai do të duhet të përballet me pasojat e kësaj," tha Ministri i Planifikimit Ahsan Iqbal në një konferencë për shtyp të mërkurën. .

Policia ka kryer bastisje dhe ka arrestuar mbështetës të partisë së zotit Khan që në orët e para pas ndalimit të tij.

Asad Umar, sekretari i përgjithshëm i partisë Pakistani Tehreek-e-Insaf (PTI) të zotit Khan, ishte në mesin e të arrestuarve.

Pothuajse 1,000 njerëz u arrestuan gjithashtu në provincën Punjab pas protestave atje të martën mbrëma, tha policia. Foto të tjera tregojnë shumë automjete të djegura në qytetin më të madh të Pakistanit, Karaçi, pas protestave gjatë natës.

Disa shërbime të internetit celulare mbeten të paarritshme në të gjithë vendin. Autoritetet e telekomunikacionit të Pakistanit thanë se kishin pezulluar shërbimet me udhëzime nga ministria e brendshme.

Shkollat gjithashtu mbeten të mbyllura, disa autostrada janë bllokuar dhe ka pak trafik nëpër rrugët e qyteteve kryesore./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH