Sport

Robinho dënohet me 9 vite burg për përdhunimin e shqiptares, Italia kërkon ekstradimin e tij nga Brazili

Shkruar nga Liberale
Robinho dënohet me 9 vite burg për përdhunimin e shqiptares,

Ish-lojtari i Milanit duhet të vuajë 9 vjet për përdhunim në grup, por ka të ngjarë që vendi i tij të mos e dorëzojë atë.

Ministria italiane e Drejtësisë , raporton ANSA , i ka përcjellë Brazilit kërkesën për ekstradim të ish- sulmuesit të Milanit, Robinho, i cili u dënua përfundimisht më 19 janar, së bashku me një shok të tij, me 9 vjet burg për dhunë seksuale në grup ndaj një vajze shqiptare. Kjo e fundit u keqtrajtua në një klub në Milano, natën e 22 janarit 2013. Prokuroria përpiloi kërkesën për ekstradimin e ish-fantazistit të kuqezinjve në Itali, të cilin muajt e fundit  ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar , me kërkesë ekstradimi, për ish-futbollistin.

Në shkurt, prokurori i kishte përcjellë Ministrisë kërkesën për ekstradim dhe urdhrin e arrestit ndërkombëtar për ish-sulmuesin dhe mikun e tij Ricardo Falco, të cilët ndodhen aktualisht në Brazil. Muajt ​​e fundit ka pasur kontakte mes autoriteteve italiane dhe braziliane dhe ka gjasa që nga këto kohë të fundit është treguar zyrtarisht se ku ndodhet ish-lojtari i Milanit dhe për rrjedhojë Italia ka dërguar me kërkesë dokumentet e urdhër-arrestit (të paekzekutuar) për të ekstraduar Robson de Souza Santos, 38 vjeç dhe lojtar për katër sezone me kuqezinjtë midis 2010 dhe 2014, dhe mikun e tij.

Ka shumë të ngjarë që të dy nuk do të dorëzohen sepse Kushtetuta e Brazilit nuk lejon ekstradimin e shtetasve të saj. Tani, megjithatë, do t'i mbetet autoriteteve braziliane t'i përgjigjen kërkesës italiane. Gjykata e Lartë kishte vendosur 9 vitet burg, të caktuara nga Gjykata Milaneze, pas hetimit të prokurorit Stefano Ammendola, të konfirmuar nga Gjykata e Apelit. Për ish-sulmuesin dhe për shokun e tij, gjatë hetimeve nuk ishte caktuar asnjë masë sigurie, ndërsa personat e tjerë që kishin marrë pjesë në dhunë nuk janë  gjetur. Sipas hetimeve, ish-ylli brazilian e detyroi vajzën shqiptare të pinte deri në atë pikë sa ta bëhej e pavetëdijshme dhe grupi e kishte përdhunuar me radhë, pa mundur të kundërshtonte, në një dhomë ndërrimi të një klubi nate në Milano.

Deputeti Cuno Tarfusser në procesin e apelit kishte kërkuar konfirmimin e dënimeve. Në arsyet e dënimit, Gjykata shkroi se ish-sulmuesi dhe "bashkëpunëtorët" e tij (katër të paidentifikuar) shfaqën "përçmim të veçantë" për “viktimën e poshtëruar brutalisht”. Për këtë aferë, Santos, skuadra me të cilën lojtari ishte rikthyer të luante, kishte vendosur t'i pezullonte kontratën Robinhos, pasi në mediat braziliane ishte publikuar përgjimi i gjyqit.

Edhe nëse nuk do të ekstradohet, veprimi i turpshëm ia mbylli me turp karrierën një prej lojtarëve më të mirë të Brazilit, gjatë dekadës së fundit./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH