Globi

Rishi Sunak nuk do të marrë pjesë në samitin e klimës Cop27

Shkruar nga Liberale
Rishi Sunak nuk do të marrë pjesë në samitin e klimës

Rishi Sunak nuk do të marrë pjesë në samitin e klimës Cop27, ka thënë Downing Street, pavarësisht se kryeministri i ri britanik ka premtuar këtë javë se do t'i japë përparësi mjedisit.

Paraardhësi i tij, Liz Truss, thuhet se kishte planifikuar të shkonte në të paktën një ditë të samitit, por zëdhënësi i Sunak tha se ai kishte "angazhime të tjera të ngutshme të brendshme".

Sektori i mjedisit kishte shpresuar se Sunak do ta merrte krizën klimatike më seriozisht sesa Truss. Disa sinjale pozitive erdhën në fillim të kësaj jave, kur ai njoftoi se do të mbështeste ndalimin e fracking-ut, një angazhim i bërë në manifestin konservator të 2019-ës.

Zëdhënësi tha se buxheti i vjeshtës ishte ndër prioritetet kryesore të Sunak, por qeveria mbeti "e përkushtuar ndaj zeros neto dhe për të udhëhequr veprimet ndërkombëtare dhe vendase për të trajtuar ndryshimet klimatike".

Bota afër një avarie klimatike ‘të pakthyeshme’, paralajmërojnë studime të mëdha

Lexo më shumë

“Mbretëria e Bashkuar po kalon përpara shumë vendeve të tjera në zero neto. Natyrisht, ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me Egjiptin si mikpritës i Cop27 dhe për t'u siguruar që të gjitha vendet po bëjnë përparim në angazhimet historike që kanë marrë në paktin e klimës në Glasgow.

Nuk dihet nëse Sunak do ta lejojë Mbretin të marrë pjesë në Cop27. Truss thuhet se e këshilloi atë kundër kësaj, pavarësisht se ai kishte marrë pjesë në Cop26 në Glasgow vitin e kaluar si trashëgimtar i atëhershëm i fronit. Mbretëresha u dha një video-mesazh të pranishmëve.

Kur ishte sekretar biznesi, Jacob Rees-Mogg kishte planifikuar të merrte pjesë në samit, duke thënë se do t'u thoshte të pranishmëve se "fracking është e gjelbër". Zëvendësuesi i tij, Grant Shapps, nuk ka thënë nëse ai planifikon të marrë pjesë.

Të enjten, Sunak riemëroi Graham Stuart si ministër të klimës, por e përjashtoi atë nga kabineti. Ai këmbënguli, megjithatë, se ndryshimi i klimës mbeti një "prioritet".

Ekspertët kanë qenë skeptikë në lidhje me deklaratat e Stuart mbi mjedisin, duke përfshirë pretendimet e tij se nafta dhe gazi më i gjelbër erdhi nga Britania.

Këtë javë Sunak konfirmoi se Alok Sharma gjithashtu nuk do të jetë më në tryezën e kabinetit në rolin e tij si president i Cop26, por ai dhe një ministër tjetër i kabinetit pritet të marrin pjesë në konferencën Cop27. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH