Aktualitet

Rimarrja e territoreve, Zelensky: Ne jemi gati për kundërsulm dhe do t'ia dalim

Shkruar nga Liberale
Rimarrja e territoreve, Zelensky: Ne jemi gati për kundërsulm dhe do

Ukraina është gati të nisë kundër-ofensivën e saj të shumëpritur për të rimarrë zonat që ushtria ruse ka vendosur nën kontrollin e saj, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë të publikuar sot.

“Ne besojmë absolutisht se do të kemi sukses”, tha Zelensky për "Wall Street Journal".

“Nuk e di sa kohë do të zgjasë. Për të qenë i sinqertë, mund të zhvillohet në mënyra të ndryshme. Por ne do ta bëjmë dhe jemi gati”, shtoi ai.

Kievi shpreson se kundërsulmja e tij do të ndryshojë dinamikën e luftës që shpërtheu në shkurt 2022.

Muajin e kaluar, Zelensky tregoi se Ukraina duhet të presë për dërgimin e më shumë tankeve perëndimore përpara se të nisë kundërofensivë. Ai ka zhvilluar prej kohësh një fushatë diplomatike për të kërkuar më shumë ndihmë ushtarake dhe armë perëndimore, çelësi i suksesit të planeve të Kievit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH